Ukrayna: Bugün Mariupol ve Lugansk bölgesinden siviller tahliye edildi

Güncel
Manas
01 Mayıs 2022, 16:20
Manas
01 Mayıs 2022, 16:20

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi ve saldırıları nedeniyle bölgedeki insani durum devam ediyor. Bugün Mariupol’den Ukrayna’daki sivillerin tahliyesi gerçekleştirildi. Mariupol Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada, kentteki Ukrayna vatandaşlarının Zaporijjya’ya tahliye edileceği duyuruldu.

Ukrayna Donetsk Bölgesel Askeri Yönetimi Başkanı Pavlo Kırılenko, 1 Mayıs 2022 tarihinde, Mariupol’den Zaporijjya’ya sivillerin tahliyesinin gerçekleşeceğini duyurdu. Diğer yandan, Mariupol Kent Konseyi tahliye ile ilgili, “Bugün, Mariupol’den Zaporijjya’ya sivilleri tahliye etmek için bir girişimde bulunuyoruz. Öğleden sonra 16:00’da “Port City” alışveriş merkezinin yakınında insanların toplanması önemle rica olunur. Akrabalarınız veya tanıdıklarınız varsa, onlarla her şekilde iletişim kurmaya çalışın. Arayın, yazın ve güvenli olan Zaporijjya’ya gidebileceklerini söyleyin.” diye ifade edildi.

BUGÜN SEVERSKODONETSK, LİSİÇANSK VE RUBİJNE’DE TAHLİYE GERÇEKLEŞECEK

Duyurunun ardından, bugün Severskodonetsk, Lisiçansk ve Rubijne kentlerinde tahliye araçları kalktı. Lugansk Bölge Askeri Yönetimi Başkanı Sergıy Gayday tarafından yapılan açıklamada, “Bugün, Lugansk bölgesi sakinleri Severskodonetsk, Lisiçansk, Rubijne kentlerinden tahliye edildi” ifadesi kullanıldı.