Ukrayna bugün ilk kez Devlet Günü'nü kutluyor

Güncel
Anife Bilal
28 Temmuz 2022, 11:31
Anife Bilal
28 Temmuz 2022, 11:31

Ukrayna, bugün 28 Temmuz Ukrayna Devlet Günü’nü kutluyor. Ukrayna Devlet Günü bu sene ilk kez kutlanıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy paylaştığı kutlama mesajında, “Ukrayna; bağımsız, özgür, bölünmez bir devlettir. Ve her zaman böyle kalacak.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna, bu yıl ilk kez 28 Temmuz Ukrayna Devlet Günü’nü kutluyor. Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, geçen sene 23 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü çerçevesinde yapılan kutlamalar sırasında Ukrayna devletinin kuruluş gününün kutlanacağı özel bir gün ilan etme teklifinde bulunmuştu. Zelenskıy, Ukrayna devletinin Kıyiv kentinin kuruluşu ile oluşmaya başladığını belirterek Kıyiv Knezliği’nin Hristiyanlığı kabul ettiği 28 Temmuz gününde Ukrayna Devlet Günü’nün kutlanması gerektiğini belirtmiş, aynı gün Zelenskıy ilgili kararnameyi imzalamıştı.

“UKRAYNA HER ZAMAN BAĞIMSIZ KALACAK!”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ilk kez kutlanan Ukrayna Devlet Günü çerçevesinde paylaştığı mesajda, şu ifadelere yer verdi:

Huzursuz sabah. Yine füze terörü. Biz teslim olmayacağız. Vazgeçmeyeceğiz. Bizi korkutamazlar. Ukrayna; bağımsız, özgür, bölünmez bir devlettir. Ve her zaman böyle kalacak.”

SABAH SAATLERİNDE 20’DEN FAZLA FÜZE ATILDI

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, Rusya’nın bu sabah Ukrayna’nın farklı yerine 20’den fazla füze attığı duyuruldu. Ukrayna Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yuriy İgnat yaptığı açıklamada, Rus işgal güçlerinin, Karadeniz bölgesinden Kalirbr tipi füzeleri, Belarus’tan İskender füzeleri ve Rusya’dan havalanan TU-22m3 bombardıman uçaklarından X-22 füzeleri attığını aktardı.