Ukrayna Borodyanka'dan çekilen Rus birlikleri geride bir harabe şehir bıraktı

Güncel
qha muhabir
06 Nisan 2022, 12:46
qha muhabir
06 Nisan 2022, 12:46

Bir kaç gün öncesine kadar Rus birliklerinin bulunduğu ve haftalar boyunca ağır çatışmalara sahne olan Borodyanka, yıkılmış binalar ve yanmış araçlarla dolu, harabe şehre dönmüş bir vaziyette Ukrayna birliklerinin yeniden kontrolüne geçti.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş devam ederken, başkent Kıyiv’e yakın çatışma alanlarından bir olan Borodyanka, Rus işgalcilerinin geri çekilmesinin ardından yeniden Ukrayna birliklerinin kontrolüne geçti. Şehirde sivil yerleşim yerlerinin ağır hasar aldığı, şehrin adeta harabeye dönüştüğü görüldü.

Borodyanka şehirinin her tarafında havadan ve karadan yapılan saldırılar sonucu yıkılmış veya ağır hasar görmüş okul binaları, evler ve apartmanlar göze çarpıyor. Elektrik, su, gaz, telefon bağlantıları kesilen ve sokaklarda insanların oldukça az olduğu kentin her yerinde yanmış zırhlı araçlara rastlanıyor.

Anadolu Ajansına konuşan bir şehir sakini, 3 çocuk annesi 42 yaşındaki bir kadın, savaşın başladığı ilk günlerde Rus işgalcilerinin şehre ağır saldırılar düzenlediğini söyleyerek, “Çocuklar hep aç kaldı. Bir yere çıkamaz olduk. Çocuklar kimseyi görmek istemiyordu, biz sadece dua ederek tanrıdan savaşın bitmesini, uçakların geri gitmesini istiyorduk” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Ukraynalı bir üst düzey yetkili, Borodyanka şehrinde çatışmaların çok ağır olduğunu, kentin harabeye dönüştüğünü ve yaşanmaz hale geldiğini belirtti.

YOLLAR ARAÇ MEZALIĞINA DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA

Borodyanka’ya ulaşımı sağlayan otoyol; ağır çatışmalar sırasında yanarak tanınmaz hale gelen tank, zırhlı araç, tanker ve sivil araçlarıyla kapanmış, adeta araç mezarlığına dönmüş vaziyette görülüyor.

Ağır bombardımanlarda yanan sivil araçlarının yanı sıra yol kenarlarında, çatışmalar sırasında öldürülen sivillerin cesetlerine de rastlanıyor.