logo qha

Ukrayna, Biarritz Ortaklığının tam üyesi oldu

12 Eylül 2020, 18:09

Ukrayna, herkes için eşit haklar ve fırsatlar sunan uluslararası bir girişim olan Biarritz Ortaklığı’na katıldı.

Ukrayna’nın Biarritz Ortaklığı’na katılımı bugün bir tören ile açıklandı. Herkes için eşit haklar ve fırsatlar adına uluslararası bir girişim olan Biarritz Ortaklığı’nın bir üyesi olarak resmi statü alan Ukrayna’nın tüm vatandaşların eşitliği bağlamındaki önemli projeye katılımı, Ukrayna Cumhurbaşkanının eşi Olena Zelenska tarafından geçen yıl Aralık ayında başlatılmıştı.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, mayıs ayında ülkenin Biarritz Uluslararası Ortaklığı‘na katılımını desteklemek için oy kullandı. Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, hükumetten Fransız Cumhuriyeti Avrupa ve Dışişleri Bakanlığına Ukrayna’nın projeye kalıcı olarak katılımına ilişkin bir açıklama içeren mektup gönderdi.

Fransa Cumhuriyeti Avrupa ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın resmi cevap mektubu, Ukrayna’nın Biarritz Uluslararası Ortaklığı’na resmi katılımı vesilesiyle resmi bir toplantıda Fransa’nın Ukrayna Büyükelçisi Etienne de Poncins tarafından sunuldu. Toplantıda, Başbakan Denıs Şmıgal, Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Avrupa ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonu Başbakan Yardımcısı Olga Stefanishina, Yediler Grubu (G7) ve İsveç’in Büyükelçileri ile uluslararası kuruluşların temsilcileri yer aldı.

ÜLKELERİN, KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNDE GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRMESİ İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Kuleba, mektupta, “Ülkelerimizin kadın-erkek eşitliği için güçlerini birleştirmesinden ve Fransa’nın uluslararası faaliyetlerinin temel önceliklerinden biri olan bu konuda işbirliğini geliştirmek için başka bir fırsat bulmasından memnuniyet duyuyorum.” dedi. Ayrıca, “Ukrayna hükumeti tarafından Biarritz Ortaklığı kapsamında yasama ve düzenleyici düzeylerde yeni taahhütler, özellikle hem anne hem de baba için ebeveyn izni verilmesi veya şiddet karşıtı mevzuatın uygulanmasıyla ilgili olanlar doğası gereği ev içi, cinsiyetçi veya cinsel somut değişim getiren güçlü adımlardır.” ifadelerini kullanıldı.

Ukrayna’nın, Biarritz Ortaklığı’na katılım töreninde First Lady Olena Zelenska şunları vurguladı: “Bu, Ukrayna için cinsiyet, yaş, kültürel, fiziksel veya zihinsel farklılıklardan bağımsız olarak en geniş anlamıyla eşitlik yolunda önemli bir adımdır. Katılımcı ülkelerin deneyimi ve desteği ile Biarritz Ortaklığı bünyesinde toplanan uzmanlık, tüm Ukraynalılar için eşit fırsatlar yaratma çalışmalarında kesinlikle çok yardımcı olacaktır. “

Olena Zelenska dönüm noktası niteliğindeki etkinlikte yer alan herkese, özellikle de etkinlikte yer alan uluslararası kuruluşların büyükelçilerine ve temsilcilerine, gerekli algoritmaları geliştirmede Ukrayna’ya verdikleri destek ve bunların uygulanmasına aktif katılım için kişisel minnettarlığını ifade etti.

FRANSA’DAN YENİ GİRİŞİM DAVETİ

Fransa Cumhuriyeti Büyükelçisi Etienne de Poncins karşılama konuşmasında şu sözleri kaydetti:
“Yeni bir ortak bulmaktan ve birlikte kadınların haklarını teşvik etmekten memnuniyet duyuyoruz ve bu işbirliğinin uzun ve verimli olmasını umuyoruz. Ayrıca Ukrayna’yı, kadın erkek eşitliğini sağlamak ve bu alanda iddialı taahhütlerde bulunmak için çalışan herkesi seferber etmek amacıyla BM-Kadın (UN-Women), Meksika ve Fransa tarafından düzenlenen Generation of Equality Forum’a katılmaya davet ediyoruz.”

UKRAYNA’NIN BİARRİTZ ORTAKLIĞI

Ortaklık çerçevesinde Ukrayna, tam katılımcı olarak beş alanda taahhütler üstleniyor. Bu taahhütler, çocuklu ailelere ve hareket kabiliyeti düşük gruplara dost, engelsiz kamusal alanın geliştirilmesini kapsıyor. Çocuklara kadın erkek eşitliği ilkelerini öğretmek, şiddetin önlenmesi, kadınlar ve erkekler arasındaki ücret farkını azaltmak, erkeklerin çocuklara bakması için daha geniş fırsatlar yaratmak hedeflenenler arasında yer alıyor. Biarritz Ortaklığı, Yedi Grup (G7) liderleri tarafından 25 Ağustos 2019’da Fransa’nın Biarritz kentinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un başkanlık ettiği bir zirvede başlatıldı. Girişimin amacı sorumluluğu güçlendirmek ve uluslararası toplumun cinsiyet eşitliğini sağlama çabalarını pekiştirmek olarak tanımlanıyor.

Biarritz Ortaklığı
eşitlik
Ukrayna