Ukrayna, Belarus’ta gözaltına alınan 28 paralı askerin iadesini istiyor

01 Ağustos 2020, 17:10

Ukrayna, Belarus’ta 29 Temmuz’da tutuklanan Rus paralı askerlerle ilgili olarak Belarus Cumhuriyeti Başsavcılığına başvurdu. Minsk yakınlarında gözaltına alınan Rus özel askeri şirketi Wagner’e bağlı olan 33 paralı askerin 28’inin tutuklanması ve Ukrayna’ya iadeleri talep edildi.

Ukrayna Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınan paralı askerlerin bir kısmının Donbas’ta ayrılıkçı güçlerin tarafında savaştığı bildirildi.

Ukrayna Başsavcısı Ofisinin konuyla ilgili açıklamasında, “Ukrayna Başsavcısı Ofisi,  29 Temmuz’da Belarus kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alınan kişilerin geçici olarak tutuklanması talebiyle Belarus Cumhuriyeti Başsavcılığına başvurdu. 9’u Ukrayna vatandaşı olmak üzere 28 kişinin terör örgütüne katıldığından şüpheleniyor. Böylece, Ukrayna tarafı, Donbas’taki silahlı çatışmaya yasa dışı olarak katılıma ilişkin suçlar için adalete teslim edilmeleri amacıyla söz konusu kişilerin Ukrayna’ya iadesini talep etme niyetini bildirdi.” denildi.

“BU İNSANLARIN CEZAİ FAALİYETLERDE BULUNDUKLARINI İSPAT EDEN BİLGİLER YAKIN ZAMANDA BELARUS’A İLETİLECEK”

Ayrıca, söz konusu şahısların Donbas’ta terörist güçlerin tarafında savaşırken işledikleri suçlar için Ukrayna’ya iade edilmeleri ve yargılanmaları için gereken belgelerin hazırlandığı da aktarıldı. 

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Ukrayna kolluk kuvvetlerinin bahsi geçen şahısların Rus özel askeri şirketi Wagner’in militanları olduğunu ve cezai faaliyetlerde bulunduklarını tespit eden bilgileri yakın zamanda Belaruslu meslektaşlarına ileteceklerini söyledi.

BELARUS’TA 33 RUS PARALI ASKER YAKALANDI

Bilindiği gibi, Belarus’ta 29 Temmuz tarihinde cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2 hafta kala Rus özel askeri şirketi Wagner’e bağlı olan 32 paralı asker Minsk yakınlarında, biri de ülkenin güney kısmında gözaltına alındı. 

BeITA haber ajansının aktardığına göre, Belarus’ta 9 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenecek olan cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanya sürecini baltalamak için ülkeye 200’den fazla Rus paralı asker gönderildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bu gelişme üzerine harekete geçen ülke polisi, 29 Temmuz 2020 gecesi, Belarus Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) A Grubunun İçişleri Bakanlığı güçleri olan OMON timinin desteği ile operson düzenledi. Gerçekleştirilen operasyon sırasında 32 Rus paralı askerin gözaltına alındığı bildirildi. Aynı zamanda ülkenin güney kısmında da bir paralı askerin daha yakalandığı ifade edildi. 

Gözaltına alınan 33 Rus vatandaşının soruşturma çalışmaları başlatıldı. 

Daha sonra gözaltına alınan Rus özel askeri şirketi Wagner üyesi 32 paralı askerin bir kısmını, Donbas’ta ayrılıkçı güçlerin tarafında savaştığını bildirdi.

Belarus
Donbas
Paralı askerler
Wagner
Bunlara da bakın: