Ukrayna Başsavcısı: Rus silahlı saldırılarında en az 4 bin 600 sivil öldü

Güncel
qha muhabir
23 Mayıs 2022, 19:52
qha muhabir
23 Mayıs 2022, 19:52

Ukrayna Başsavcısı İrına Venediktova, Rus silahlı saldırılarında 232’si çocuk olmak üzere en az 4 bin 600 sivilin hayatını kaybettiğini ve savaş suçuyla ilgili 13 bin davanın başlatıldığını söyledi.

Ukrayna Başsavcısı İrına Venediktova, 23 Mayıs 2022 tarihinde Davos’ta yıllardır Rus evi olarak kullanılan bir binada düzenlenen Rusya Savaş Suçları Evi sergisinin açılışında, Ukrayna’da Rus silahlı saldırılarıyla 232’si çocuk olmak üzere 4 bin 600 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

Bu rakamların, Rus ordusunca geçici olarak işgal edilen topraklardaki sivil kayıplarını içermediğini söyleyen Başsavcı, “Ancak uydu görüntülerinden ve diğer kaynaklardan, durumun felaket olduğunu gözlemliyoruz: … birçok şehir ve kasaba yerle bir oldu” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN SAVAŞ SUÇLARINI İÇEREN 13 BİN DAVA AÇILDI

Venediktova, “Müfettişler ve savcılık tarafından belgelenen Rus Silahlı Kuvvetleri tarafından işlenen suçlar ve tipik vahşetler; sivillere karşı kasıtlı zulüm ve şiddetleri gösteriyor” dedi.

Rus askerlerinin savaş suçuyla ilgili yaklaşık 13 bin davanın başlatıldığını söyleyen Venediktova, Rusya’nın savaş suçlarının yerel ve uluslararası soruşturmalar, gazetecilik soruşturmaları ve insan hakları örgütlerinin raporlarıyla doğrulandığını dile getirdi.