Ukrayna Başsavcı Yardımcısı: Donbas'ta savaşan 260 yabancı vatandaşının kimliği tespit edildi

Haberler
Anife Bilal
28 Nisan 2021, 16:19
Anife Bilal
28 Nisan 2021, 16:19

Ukrayna, Rusya’nın 2014’te yürüttüğü Kırım’ı işgal etme operasyonuna katılan ve Donbas bölgesinde devam eden çatışmalarda Rus yanlısı ayrılıkçı teröristlerin tarafında savaşan yabancı vatandaşları, adalete teslim etmek için çalışma yürütüyor. Ukrayna Başsavcı Yardımcısı Gündüz Mamedov, Kırım’ın işgali sırasında Rusya’ya destek veren ve Donbas’taki çatışmalara katılan 260 yabancı vatandaşının kimliğinin tespit edildiğini ve haklarında yargı sürecinin başlatıldığını bildirdi.

Ukrayna Başsavcı Yardımcısı Gündüz Mamedov, Ukrayna savcılarının şu ana kadar Kırım’ı işgal etme operasyonuna katılan ve Donbas bölgesinde devam eden çatışmalarda Rus yanlısı ayrılıkçı teröristlerin tarafında savaşan, toplamda 260 yabancı vatandaşın kimliğini tespit ettiğini açıkladı. Söz konusu yabancı vatandaşlar hakkında yargı sürecinin başlatıldığını belirten Mamedov, bu insanların çoğunun savaş suçlarına karışabilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

32 FARKLI ÜLKEDEN İSİMLER TESPİT EDİLDİ

Mamedov, Kırım’ın işgaline ve Donbas’taki çatışmalara katılan 260 yabancı vatandaşın kimliklerinin tespit edildiğini belirterek, “Toplam olarak bugüne kadar, Kırım’ı işgal etme operasyonu ve Donbas’taki çatışmalara katılan 32 ülkeden gelen 260 yabancı vatandaşının kimliğini tespit ettik… Bu insanların çoğunun çatışmalara aktif olarak katılması ayrıca savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlara karışabilme ihtimali çok yüksek. Bu yüzden diğer ülkelerdeki meslektaşlarımızla diyalog halindeyiz ve yürüttüğümüz yargı süreçleri konusunda onlardan yardım istiyoruz.” diye anlattı.

Daha önce Ukrayna’da, işgal altındaki Kırım ve Donbas’ta meydana gelen savaş suçları ile ilgili 5 binden fazla soruşturma yürütüldüğü bildirilmiş ayrıca söz konusu soruşturmalar kapsamında işlenen 20 binden fazla suçla ilgili inceleme yapıldığı belirtilmişti.