Ukrayna Başsavcı Yardımcısı: 2014’te 20 bin kolluk kuvvetleri görevlisi Ukrayna’ya ihanet etti

Haberler
Anife Bilal
25 Kasım 2020, 17:26
Anife Bilal
25 Kasım 2020, 17:26

Ukrayna Başsavcı Yardımcısı Gündüz Mamedov, 2014 yılında Kırım işgal edildikten sonra 20 binden fazla Ukrayna kolluk kuvvetleri görevlisi ve bine yakın savcılık çalışanının vatana ihanet ederek işgalcilerin tarafına geçtiğini bildirdi. Mamedov, vatana ihanet edenlerin cezalandırılması için Ukrayna’da ilgili yasaların kabul edilmesi gerektiği belirtti.

Dzerkalo Tıjdnya haber sitesi dün Ukrayna Başsavcı Yardımcısı Gündüz Mamedov ile yaptığı röportajı yayımladı. Başsavcı Yardımcısı, röportajında Kırım’ın işgalinden sonra işgalcilerle iş birliği yapan Ukrayna kolluk görevlilerinin sayısına dikkat çekti. 

“İŞLENEN SUÇLARDA BİNLERCE ŞÜPHELİMİZ VAR”

Gündüz Mamedov, “Silahlı çatışmalar çerçevesinde işlenen suçlarda binlerce şüphelimiz var. Sadece Kırım’da işgal sırasında kolluk kuvvetlerinde yaklaşık 22 bin ve savcılıkta bin 400’e yakın kişi çalışıyordu. Bunlardan kaçı vatana ihanet etmedi biliyor musunuz? Sadece bine yakın kolluk kuvvetleri çalışanı ve 570 savcı! Diğerleri Kırım’da kaldı ve işgalci yönetimle iş birliği yaptı.” diye bildirdi.

İLGİLİ YASALAR KABUL EDİLİRSE UYGUN CEZA ALACAKLAR

Başsavcı Yardımcısı, vatana ihanet edenlerin uygun bir şekilde cezalandırılması için Ukrayna’da ilgili yasaların kabul edilmesi gerektiğini vurguladı. Mamedov, “Ukrayna’da savaş suçu çerçevesinde açılan binden fazla soruşturmanın sadece yaklaşık yüzde 1’i uygun bir şekilde sınıflandırıldı. Bunu düzeltmek için mevzuatta değişiklik yapmamız gerekiyor.” dedi.

YASA TASARISI DAHA ÖNCE KABUL EDİLMİŞTİ

Daha önce, Ukrayna Parlamentosu, 17 Eylül 2020 tarihinde, “Ukrayna’nın bazı yasal düzenlemelerine uluslararası ceza ve insancıl hukuk normlarının uygulanmasına ilişkin değişikliklerin yapılması hakkında” isimli yasa tasarısını birinci okumada kabul etmişti. Parlamento tarafından kabul edilen yasa tasarısı, Ukrayna’nın tek başına soruşturma gerçekleştirmesi ve sorumluları adalete teslim etmesi gereken uluslararası suçların, Ukrayna Ceza Kanunu’na eklenmesini öngörüyor.