Ukrayna Başkonsolosu, Rusya’da alıkonulan siyasi tutsakları ziyaret etti

Güncel
Elvina Khalilova
19 Nisan 2020, 23:07
Elvina Khalilova
19 Nisan 2020, 23:07

Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde bulunan Ukrayna Başkonsolosu Taras Malışevskıy, Rusya’nın alıkoyduğu siyasi tutsaklarla görüştü. Başkonsolos Rostov-na-Donu tutukevinde alıkonulan Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko ve sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev’i ziyaret etti.

Kırım Dayanışması’na konuşan Başkonsolos, Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko’nun şimdilik tek kişilik hücrede olduğunu, ancak soydaşları Kırım Tatarlarıyla birlikte kalabileceği bir hücreyi istediğini belirtti. 

İnsan hakları aktivisti Server Mustafayev’le görüşmesinden bahseden Başkonsolos, Mustafayev’in henüz hangi virüse bağlı nasıl bir hastalık geçirdiğinden emin olmadığını vurguladı.

MALIŞEVSKİY: DİĞER TUTSAKLARIN DURUMUNU SORDU

Konuyla ilgili açıklamada Malışevskiy şu ifadeleri kullandı: “Server hangi virüs türünü geçirdiğinden emin değil, ama çok zor geçmiş. Konuşmamız sırasında sözde Hizb-ut Tahrir Davasının Akmescit Grubundan başka tutsakların, Başkurdistan cezaevlerine gönderilen tutsakların durumunu sordu. İnsan hakları aktivisti bir meslekten daha fazlasıdır.” 

Daha önce, Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde bulunan Ukrayna Başkonsolosu Taras Malışevskıy’ın, sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanan Arsen Abhairov ve Esken Abdulganiyev’i ziyaret ettiği bildirilmişti.