Ukrayna Başbakanı: Ukrayna'nın Ankara Şehir Hastanesi gibi modern tıbbi tesislere ihtiyacı var

Haberler
E. K.
01 Aralık 2020, 14:01
E. K.
01 Aralık 2020, 14:01

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin son gününde Ankara Şehir hastanesini ziyaret etti. Şmıgal, dünyanın üçüncü büyük şehir hastanesi olan Ankara Şehir Hastanesinin, kamu-özel sektör ortaklığında bir altyapı projesinin başarılı bir şekilde uygulanmasının açık bir örneği olduğunu kaydetti.

Türkiye’ye 29 Kasım-1 Aralık tarihlerinde ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, ziyaretinin son günü olan 30 Kasım tarihinde Ankara Şehir Hastanesini gezdi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Şmıgal, dünyanın üçüncü büyük şehir hastanesi olan Ankara Şehir Hastanesinin, devlet-özel sektör ortaklığında bir altyapı projesinin çerçevesinde başarılı bir şekilde uygulanmasının açık bir örneği olduğunu kaydederek, koronavirüs salgını sırasında Türkiye sağlık sisteminde önemli bir rol oynadığını vurguladı.

UKRAYNA BAŞBAKANI ANKARA ŞEHİR HASTANESİNİ GEZDİ

Açıklamasında, Ankara Şehir Hastanesi hakkında bilgi de veren Başbakan Şmıgal, “Özellikle bu kurum örneğinde devlet-özel ortaklığının avantajı nedir? Hastane devlete aittir ve tüm sağlık çalışanları memurdur. Aynı zamanda tüm onarım işleri ve teknik destek özel firma tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetler için ödeme 25 yıla bölünmüştür.” şeklinde konuştu.

Ukrayna’daki sağlık sistemin büyük bir kısmının eskimiş olması nedeniyle ülkenin bugün böyle modern tıbbi tesislere ihtiyacı olduğunu kaydeden Şmıgal, bu sistemde reformları hayata geçirirken hastaneleri yeni ilkelere göre inşa edilmesi gerektiğini belirtti.

ANKARA ŞEHİR HASTANESİ İLE İŞ BİRLİĞİ

Bu bağlamda Ankara’daki şehir hastanesi ile işbirliği anlaşması yaptıklarını bildiren Şmıgal, Ukraynalı uzmanların hastaneyi ziyaret edeceğini aktararak, “Türkiye, Ukrayna’da benzer projelerin nasıl yapılacağı konusunda bize teknoloji ve bilgi sağlamaya hazır.” dedi.

Günümüzde Ukrayna hükumetinin, limanların yeniden inşası, karayolu ve demiryolu altyapısının inşasında devlet-özel ortaklığını aktif şekilde uyguladığını kaydeden Başbakan Şmıgal, bu listeyi genişleterek ona sağlık ve enerji sektörü, su temini, geri dönüşüm ve diğer sektörleri de dahil etmek istediklerini kaydetti.

Önde gelen Türk şirketlerine planlarından bahsettiklerini ifade eden Şmıgal, “Dün, planlarımızı Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin temsilcilerine anlattık ve onları yeni imtiyaz ihalelerine katılmaya davet ettik. Zira, Türkiye’nin Ankara’daki şehir hastanesi de dahil olmak üzere bu tür projelerin uygulanmasındaki deneyimi, Ukrayna’daki altyapının başarılı bir şekilde geliştirilmesine katkıda bulunacaktır.” dedi.