Ukrayna Başbakanı Türk iş insanlarıyla görüştü: Ziyaretin ardından Türkçe mesaj verdi

Ekonomi
E. K.
30 Mart 2021, 15:57
E. K.
30 Mart 2021, 15:57

Esma Kasar / QHA-Ankara

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, Ukrayna’da faaliyet gösteren Türk iş insanlarıyla bir araya geldi. Görüşmeden sonra Türkçe mesaj yayımlayan Şmıgal, “Türk şirketlerinin Ukrayna ekonomisine değerli katkılarını takdir ediyoruz. Ukrayna hükumeti olarak yatırım teşvik mekanizmalarını uygulamaya devam ediyor, ikili ilişkilerimizin ileride daha da gelişeceğini ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Toplantıya katılan TURKSİD Ukrayna Derneği Başkanı İsmet Yüksel, toplantının ayrıntılarını QHA’ya paylaştı.

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, Ukrayna’da faaliyet gösteren Türk iş insanlarıyla bir araya geldi. Bugün yapılan görüşme sırasında, Türkiye’nin, Ukrayna için son derece önemli bir ticari ve ekonomik ortak olduğunu kaydeden Şmıgal, Türk şirketlerinin Ukrayna ekonomisine yaptığı yatırım katkılarının çok değerli olduğunu vurgulayarak, iki ülkenin altyapı geliştirme, sanayi ve ticaret alanlarında önemli perspektiflere sahip olduğuna işaret etti.

UKRAYNA BAŞBAKANI, TÜRK İŞ İNSANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Başbakan, devletler arasındaki yıllık ticaret hacminin yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu belirterek, “Ukrayna ve Türkiye, bu miktarı en az iki katına çıkarmak konusunda hemfikir. Cumhurbaşkanlarımız, karşılıklı ticaret konusunda yenilenen anlaşmalarla bir sonraki ilişki ve iş birliği düzeyine geçme arzusunu dile getirdiler.” dedi.

Ukrayna’nın, yatırım çekmek için etkili bir mekanizma uygulamak amacıyla UkraineInvest (Ukrayna Yatırım Teşvik Ofisi) dairesinin çalışmalarını yeniledik ve Kamu-Özel Ortaklığı Destek Ajansı’nı kurduğunu ifade eden Başbakan Şmıgal, “Şu anda çabalarımızı birleştiriyoruz ve Ukrayna’daki yabancı yatırımcıları desteklemek için tek bir platform uygulamayı planlıyoruz. Tüm bu adımların ilişkilerimizin daha da gelişmesine katkıda bulunacağını umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türk iş dünyası temsilcileri, ikili işbirliğinin gelecek vaadeden alanının, Ukrayna’nın altyapısını ve ekonomisinin gelişmesini sağlayacak bir kamu-özel ortaklığı formatının geliştirilmesi olduğunu belirtti.

TURKSİD UKRAYNA BAŞKANI YÜKSEL: VERİMLİ BİR TOPLANTI OLDU

Türkiye Ukrayna Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin de katıldığı görüşmeye, Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Ukrayna Başkanı İsmet Yüksel, Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin’ın yanı sıra Ukrayna’da faaliyet gösteren büyük Türk şirketlerinden Türk Hava Yolları, Lifecell, Onur İnşaat, Doğuş Holding, Limak, Özaltın, Günsel ve Eczacıbaşı ve diğer şirketlerin temsilcileri iştirak ettiler.

TURKSİD Ukrayna Başkanı, iş insanı İsmet Yüksel QHA’ya yaptığı açıklamada, görüşme sırasında geçen yıl kurulan TURKSİD hakkında ve derneğin yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgiler verdiğini ifade ederek, “Sayın Başbakana TURKSİD’in başta Ukrayna’da organize sanayi bölgelerinin kurulması ve tarımla ilgili yürüttüğümüz çalışmaları anlattık. Güzel ve verimli bir toplantı oldu. Görüşme sırasında Ukrayna-Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması konusu da diğer iş adamları tarafından gündeme getirilerek, bu konudaki beklentilerimizi belirttik.”

UKRAYNA BAŞBAKANINDAN TÜRKÇE MESAJ

Görüşmeden sonra sosyal medya hesabı üzerinden Türkçe mesaj yayımlayan Şmıgal, “Türk şirketlerinin Ukrayna ekonomisine değerli katkılarını takdir ediyoruz. Ukrayna hükumeti olarak yatırım teşvik mekanizmalarını uygulamaya devam ediyor, ikili ilişkilerimizin ileride daha da gelişeceğini ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.