Ukrayna Başbakanı Şmıgal, Volodımır Murskıy’in mezarını ziyaret etti

Güncel
Elvina Khalilova
29 Kasım 2020, 22:13
Elvina Khalilova
29 Kasım 2020, 22:13

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal (Denys Shmygal), Türkiye’de 1935 yılında hayatını kaybeden Ukraynalı gazeteci, diplomat ve Ukrayna Halk Cumhuriyeti sürgün hükumetinin Türkiye’deki temsilcisi Volodımır Murskıy’ın mezarını ziyaret etti.

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, 28 Kasım 2020 tarihinde İstanbul’a gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında, 1917-1921 arasında varlığını sürdürdükten sonra Bolşeviklerin işgaliyle sürgün hükumetine dönüşen Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki temsilcis Volodımır Murskıy’ın (Mursky) İstanbul’daki mezarını ziyaret ederek andı. 

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan ŞmıgalVolodymyr Murskıy, Ukrayna’nın bağımsızlığı için tüm yüreği ve ruhu ile mücadele eden bir adamdır. Bugün İstanbul’da mezarı başında hatırasını andık. ” diye yazdı. 

Ukrayna Başbakanı ayrıca, Mursky’ın mezarına baktıkları için Ukrayna Kültür Derneği ve Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na teşekkürlerini sundu.

VOLODIMIR MURSKİY

10 Kasım 1888 yılında Lviv bölgesinde dünyaya gelen Ukraynalı, siyasetçi, sosyolog, devlet adamı, diplomat, yazar yayıncı ve eğitimci olan Murskiy, kısa ama olaylarla dolu yaşamının son dönemlerini İstanbul’da geçirdi. Rusya’da devrime imza atan Bolşevik ordusu Ukrayna’yı da işgal edince baskısı altındaki Ukrayna Halk Cumhuriyeti yetkilileri ülkeyi terk edip sürgüne gitmek zorunda kaldı. İlk önce Viyana, ardından Polonya’daki sürgün hükümetinin faaliyetlerine katılan Murskiy 1929 yılında Ukrayna Halk Cumhuriyeti hükümetinin temsilcisi olarak İstanbul’a geldi. İstanbul’u çok seven Murskiy, henüz 47 yaşındayken tedavi edilemez bir beyin tümörü yüzünden 19 Temmuz 1935 tarihinde hayatını kaybetti.

Murskiy ayrıca Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası liderleriyle özellikle Cafer Seydamet Kırımer ile yakın ilişkisi vardı. 1932 yılında Murskiy’in katılımıyla Ukrayna ve Kırım Birleşik Devletinin oluşturulmasına dair bir anlaşma tasarısı hazırlanmış ve Ukrayna Halk Cumhuriyeti yönetimi tarafından onaylanmıştı. Belge, Bolşevik rejiminin devredilmesinden sonra Ukrayna Halk Cumhuriyeti ve Kırım Cumhuriyetinin bağımsızlığının karşılıklı olarak tanınmasını ve ortak birleşik devletin kurulmasını öngörüyordu.

İstanbul’da yaşarken Murskiy Türkçe iki kitap yayınladı; “Ukrayna ve İstiklal Mücadelesi” (1930) ve “Yeni Rusya’nın İç Yüzü” (1932). Kitaplarda Murskiy Bolşevizmin yok edilmesinden ve Ukrayna bağımsızlığının geri kazanılmasının gerektiğini savunuyordu.

“Ukrayna ve İstiklal Mücadelesi” kitabını Murskiy Mustafa Kemal Atatürk’e tanıtmıştı ayrıca kitap Türkiye ve Azerbaycan’daki göçmen basını olumlu eleştiriler almıştı. “Yeni Rusya’nın İç Yüzü” kitabı ise tüm Türk siyasetçiler, askeri yetkililere dağıtılmıştı.