Ukrayna Başbakanı Şmıgal, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ile bir araya geldi

Güncel
Elvina Khalilova
29 Kasım 2020, 21:38
Elvina Khalilova
29 Kasım 2020, 21:38

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal (Denys Shmygal), Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Türkiye ve Ukrayna arasında savunma sanayisi alanındaki işbirliğini konuştu.

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal (Denys Shmygal) bugün İstanbul’a gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında, Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile bir araya geldi. Görüşme sırasında Ukrayna ile Türkiye arasında savunma sanayisi alanda işbirliğinin artırılması ve derinleştirilmesi konuları dile getirildi.

 “ASKERİ TEKNİK İŞBİRLİĞİ, UKRAYNA-TÜRKİYE STRATEJİK ORTAKLIĞININ DERİNLEŞMESİNİ SAĞLAYAN TEMEL UNSURLARDANDIR”

Ukrayna’nın Türkiye Cumhuriyeti ile stratejik ortaklığın geliştirilmesine büyük önem verdiğini belirten Başbakan Şmıgal, “Ülkelerimiz arasında diyalog ve umut vadeden yeni işbirliği alanları arayışı için çok minnettarız. Savunma sanayı kompleksi alanında Ukrayna-Türkiye Grubunun yeniden faaliyete başlamasını bekliyoruz.” diye yazdı. 

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, askeri teknik işbirliğinin, Ukrayna ile Türkiye arasında stratejik ortaklığın geliştirilmesi anlamında hayli önemli olduğunu belirtti.

Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin açıklamasında Sıbiga, “Askeri teknik işbirliği, Ukrayna-Türkiye stratejik ortaklığının derinleşmesini sağlayan temel unsurlardandır. Bu alandaki etkileşim ülkelerimizi güçlendirip ordularımızın savunma kabiliyetini artırıyor.” ifadesini kullandı.  

Bilindiği gibi Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal 28 Kasım 2020’de çalışma ziyareti ile İstanbul’a geldi. Çalışma ziyareti sırasında Şmıgal, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) yuvarlak masa toplantısına katıldı.