Ukrayna Başbakan Yardımcısından ülkesinde ABD birlikleri konuşlandırma teklifi

Güvenlik
Anife Bilal
10 Ağustos 2021, 18:30
Anife Bilal
10 Ağustos 2021, 18:30

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı Oleksiy Reznikov, ülkesinin hava savunma sisteminin güçlendirilmesi gerektiğini ifade ederken, bunun için ABD’li birliklerin de Ukrayna’ya konuşlandırılabileceğini savundu.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı Oleksiy Reznikov, çalışma ziyaretiyle Amerika Birleşik Devlerleri’nde (ABD) bulunuyor. Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Reznikov Washington merkezli düşünce kuruluşu Jamestown Vakfı Başkanı Glen Howard ile yaptığı görüşmede dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Ukrayna için güvenlik paketinin genişletilmesi gerektiğine dikkat çeken Reznikov, “İlk önce hava savunma sistemlerinin yerleştirilmesi sayesinde. Hatta gerekirse Amerikan birliklerini konuşlandırarak. Yasalarımız buna izin veriyor.” ifadelerini kullandı.

RUSYA FİİLEN AZAK DENİZİ’Nİ İŞGAL ALTINA ALDI

Rusya’nın fiilen Azak Denizi’ni işgal altına aldığını ve Karadeniz’i askerileştirerek bölgedeki dengeyi değiştirdiğini vurgulayan bakan, “Rusya’nın Kırım’ı nükleer silahların konuşlandırılması için hazırlamaya yönelik faaliyetlerden dolayı büyük endişe duyuyoruz. Özellikle Kırım’daki güçlere dayanarak Rusya, Orta Doğu ve Afrika’daki operasyonları yürütüyor, Balkanları etkiliyor.” dedi.