Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vereşçuk: Vatandaşlarımızın Rusya'ya gönderilmesi kabul edilemez

Güncel
Anife Bilal
07 Mart 2022, 13:16
Anife Bilal
07 Mart 2022, 13:16

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, Rus işgal güçlerinin Ukrayna vatandaşlarını Rusya ve Belarus’a tahliye etmek istediğini bildirdi. Bakan, “Bu, insani koridorların açılması için kabul edilemez bir seçenektir. İnsanlarımız Rusya’ya gitmeyecektir.” ifadeleri kullandı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, gece yarısı Moskova’dan insani koridorlar konusunda bir teklif aldıklarını bildirdi. Teklifte Rus tarafı, güya Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talebi üzerine Kıyiv, Sumı ve Harkiv’deki sivil halkı Rusya’ya tahliye etmeye hazır olduğunu bildirdi. Bakan Vereşçuk, Rusya’nın Kıyiv’deki insanları Belarus üzerinden Rusya’ya, Sumı ve Harkiv’deki insanları ise Rusya’daki Belgorod kentine tahliye etmeyi teklif ettiğini belirterek, “Bu, insani koridorların açılması için kabul edilemez bir seçenektir. Halkımız Ivankovo, Dımer, Vışgorod, Kıyiv yakınından Rusya’ya gönderilmek için Belarus’a tahliye edilmeyecek.” dedi.

“UKRAYNA VATANDAŞLARININ GÜVENLİ UKRAYNA BÖLGELERİNE TAHLİYE EDİLMELİ”

Ukrayna yönetiminin sivilleri Ukrayna’nın güvenli bölgelerine tahliye etmek için insani koridorları oluşturmaya teklif ettiğini ve bu teklifi resmi olarak Rus tarafına gönderdiğini belirten Vereşçuk, “Rusya’dan söz konusu koridorların açılmasını derhal teyit etmesini istiyoruz.” dedi.

RUSYA, MACRON’U KULLANIYOR

Vereçşuk, “Umarım, Cumhurbaşkanı Macron, isminin ve Ukrayna sivil halkına ayrıca Çin, Pakistan, Hindistan ve diğer ülkeleri vatandaşlarına yardım etme isteğinin aslında Rusya tarafından kullanıldığını ve manipüle edildiğini anlıyor.” ifadesini kullandı.

RUSYA İKİ KERE TAHLİYE SÜRECİNİ BALTALADI

Uluslararası toplumu sivil halkı kurtarmak için saldırgana baskı uygulama çağrısını yapan Bakan, “Rusya, sivillerin tahliye edildiği yollara ataş açarak iki defa tahliye sürecini baltaladı. Şimdi ise onlar Rusya yönüne insani koridor açmaya hazır olduklarını söylüyor. Yani vatandaşlarımızın Rusya’ya gitmesini istiyorlar. Bu saçma, alaycı, kabul edilemez.” değerlendirmesini yaptı.

RUSYA SİVİL HALKININ TAHLİYESİ İÇİN ATEŞ KES İLAN EDİLECEĞİNİ DUYURMUŞTU

Rusya Federasyonu, Ukrayna’nın Kıyiv, Mariupol, Harkiv ve Sumı şehirlerinde bugün saat 10.00 itibarıyla geçici ateşkes ilan ettiğini ileri sürdü. Duyuruda, Ukrayna’dan insani koridorların açılacağı ve sivillerin tahliye edileceği belirtildi.