Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vereşçuk, Mariupol'den tahliyelerin başladığını bildirdi

Güncel
Manas
21 Nisan 2022, 13:55
Manas
21 Nisan 2022, 13:55

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, Rus ordusu tarafından haftalardır kuşatma altında tutulan Mariupol kentinden sivillerin tahliye edilmesi ile ilgili anlaşmaya varıldığını bildirdi. Bakan Vereşçuk, “Dört tahliye otobüsü 20 Nisan’da Mariupol’den ayrılmayı başardı. Geceyi Berdyansk’ta geçirdiler ve şimdi ise Vasilivka’ya yola devam ediyorlar. Yakında onları Zaporijjya’da bekliyoruz. Kadın, çocuk ve yaşlıların tahliyesi devam edecek” dedi. Öte yandan, Ukrayna, Ruslardan Mariupol’deki Azovstal fabrikasından acil bir insani koridor talep ediyor.

Ukrayna, bir buçuk aydır Rusya tarafından devamlı bombalanan Mariupol kentinde mahsur kalan kadın, çocuk ve yaşlıların tahliyesi, 20-21 Nisan 2022 tarihinde insani koridorun açılmasıyla başladı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk yaptığı açıklamada, “Kadın, çocuk ve yaşlıların tahliyesi devam ediyor. Otobüsler, saat 14.00’de Şevçenko Bulvarı’ndaki ‘Port City’ alışveriş merkezinin (AVM) yanından kalkıyor.” dedi.

Rus işgalciler, etnik grupları Herson'dan Kırım'a sürüyor

TAHLİYELER MARİUPOL BÖLGESİNDE GERÇEKLEŞİYOR

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, “Kadın, çocuk ve yaşlıların tahliyesi devam ediyor. Ancak güvenlik durumu zor. Değişiklikler olabilir. Lütfen resmi duyuruları takip ediniz.” ifadesini kullandı.

UKRAYNA, MARİUPOL’DEKİ AZOVSTAL FABRİKASINDAN TAHLİYE TALEP EDİYOR

Diğer yandan, Ukrayna, Ruslardan Mariupol’deki Azovstal fabrikasından acil bir insani koridor talep ediyor. Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, “Şu anda yaklaşık 1000 sivil ve 500 yaralı asker var. Hepsinin bugün Azovstal’dan çıkarılması gerekiyor.” dedi. Ayrıca Vereşçuk, dünya liderlerini ve uluslararası toplumu çabalarını Azovstal üzerinde yoğunlaştırmaya çağırdı.

RUSYA, MARİUPOL KENTİNİ KUŞATMA ALTINDA TUTUYOR! 

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminden en çok Ukrayna’nın güneyindeki Mariupol kenti zarar görüyor. İşgalci Rus işgal güçleri, bir buçuk aydır kenti havadan bombalıyor ayrıca kente insani yardımın getirilmesini engelliyor. Şehirden tahliye olmak isteyenler, işgalci Rus ordusu tarafından ya engelleniyor ya da zorla Rusya şehirlerine giden sözde koridorlara yönlendiriliyor. Ayrıca işgalciler, kent sakinlerine Ukrayna tarafına sadece kendi araçlarıyla çıkmasına izin veriyor. Fakat devamlı bombalanan kentte sağlam araba ve benzin bulmada sorun yaşanıyor.

Farklı değerlendirmelere göre, halen yaklaşık 120 bin Mariupol sakini kuşatma altında tutuluyor. Kentte kalan Ukrayna birlikleri, işgalcilere karşı savaşmaya devam ediyor.