Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve TÜBİTAK Başkanı, bilimsel ve teknik işbirliğini görüştü

Bilim ve Teknoloji
E. K.
14 Temmuz 2021, 13:04
E. K.
14 Temmuz 2021, 13:04

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Ukrayna’ya resmi ziyaret gerçekleştirdi. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Uruskıy ile yapılan görüşme sırasında iki ülke arasında bilimsel ve teknik iş birliği konusu masaya yatırıldı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskıy, Ukrayna’ya ziyaret gerçekleştiren Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal ile bir araya geldi. Görüşmede, Ukrayna ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki bilimsel ve teknik işbirliği konuları ele alındı.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı Uruskıy, 13 Temmuz’da yapılan görüşme sırasında, Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal’in Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile 29 Kasım 2020’de İstanbul’da yaptığı görüşmede ve Türkiye-Ukrayna Hükümetlerarası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu 10. ve 11. Dönem Toplantıları sırasında varılan anlaşmaların uygulanması konusunun müzakere edildiğini bildirdi.

TÜBİTAK’IN UKRAYNA ZİYARETİ

Görüşme sırasında, Ukrayna’nın 2021-2025 bilimsel ve teknik uzay programını geliştirdiğini anlatan Uruskıy, söz konusu belgenin, Türk ortaklarının da katılabileceği çok sayıda proje içerdiğini kaydetti.

Hasan Mandal’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ukrayna ile uzay ve savunma sanayilerinde işbirliği ile ilgilendiğini ve Ukrayna ile Türkiye’nin strateji ortaklar olarak başarılı olabileceğini söylediğini aktaran Uruskıy, TÜBİTAK temsilcilerini, ağustos ayında Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde yapılacak Uluslararası Savunma ve Yatırım Forumu’na davet ettiğini bildirdi.

Uruskıy, “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Sayın Hasan Mandal’ın Ukrayna’ya yaptığı ziyaretin, bilim ve teknoloji alanında devletler arasında karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini etkinleştirdiğine inanıyorum. Türkiye ile başarılı ortak projelerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Uruskıy, Ukrayna hükumetinin, ülkeler arasındaki işbirliğini derinleştirmeyi amaçlayan tüm eylem ve projeleri desteklediğini vurguladı.