Ukrayna Başbakan Yardımcısı: Türkiye ile işbirliğimizi bozamayacaklar

16 Ekim 2019, 12:30

Ukrayna Avrupa Birliği (AB) ve NATO Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Dmitro Kuleba, Rusya’nın Türkiye’de gerçekleştirdiği propaganda faaliyetlerinin Türkiye-Ukrayna ilişkilerini bozamayacağını bildirdi.

”RUSYA PARLEMENTOSUNDAN SEÇİLENLERİN TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETİ OLUMSUZ”

Başbakan Yardımcısı Dmitro Kuleba, Rusya’nın beş yıl önce işgal ettiği Kırım Yarımadası’ndan uluslararası hukuka aykırı şekilde Rusya Parlamentosu’na seçilen milletvekillerinin Türkiye’ye gelen resmi heyette yer almasının olumsuz bir gelişme olduğunu fakat bu olayın ikili ilişkileri bozamayacağını söyledi.

KULEBA, SÖZDE KIRIM MİLLETVEKİLLERİNİN RUS HEYETİ İÇİNDE İSTANBUL’A GELMESİNİ HATIRLATTI

12 Ekim 2019’da İstanbul Dolmabahçe Sarayında düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Terörle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılık konulu 3. Parlamento Başkanları Konferansı Açılış Resepsiyonunda skandal bir gelişme yaşanmıştı.

Türkiye’nin, Rus işgali altındaki Kırım’da yapılan seçimleri tanımadığı halde buradan Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’ya seçilen Kırımlı işbirlikçi Ruslan Balbek ve Kırım Tatar Milli Meclisini “terörist” ilan ederek, Kırım’daki faaliyetlerini durduran ve kapatan sözde eski savcı Natalya Poklonskaya da konferansa gelen Rus heyeti içinde yer almıştı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Dmitro Kuleba, bu olayı hatırlatarak, ikili ülke ilişkilerini bozmaya yönelik bu faaliyetin başarılı olamayacağını vurguladı.


https://qha.com.tr/haberler/3-parlamento-baskanlari-konferansinda-skandal/98089/

”İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNDE OLUMSUZ UNSUR MEYDANA GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Başkent Kıyiv’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Kuleba, Kırım’dan uluslararası hukuka aykırı şekilde Rusya Parlamentosu’na seçilen milletvekillerinin Türkiye’ye resmi ziyarette bulunmasının, Türkiye ile ilişkilerde olumsuz bir unsur meydana getirdiğini belirtti.


”TÜRK-UKRAYNA İLİŞKİLERİNİ BOZACAK BİR MESELE OLAMAZ”

Bakan, Türkiye ile Ukrayna’nın Karadeniz’deki stratejik ortaklığının derin olduğunu, iki ülkenin de Rusya’nın Karadeniz havzasında nüfuzunun artmasını istemediklerini ve bu nedenle bu olayın tek başına, özellikle de NATO çerçevesinde Türk-Ukrayna ilişkilerini bozacak bir mesele olmayacağını kaydetti.

“DAHA ÇOK BEKLERSİNİZ”

Bakan Kuleba, Ukrayna’nın yeni yönetiminin, NATO ve AB entegrasyonu politikasına bağlı bir politika sürdüreceğini belirtirken, “Yeni yönetimin NATO’yla işbirliğine son vereceğini düşünenler, daha çok bekler” dedi.

Ukrayna
Bunlara da bakın: