Ukrayna Başbakan Yardımcısı: Rusya, Ukrayna'yı ya tekrar kendine çekmek ya da yok etmek istiyor

10 Kasım 2019, 12:50

Ukrayna Avrupa ve Avrupa Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın ya Ukrayna’yı etki alanına geri döndürmek yada onu yok etmek istediğini ifade etti.

5.Kanalda yayınlanan bir programa konuk olan Kuleba yaptığı konuşmada, “Hepimiz coğrafik konumunun esiri olduğumuzu ve bu topraktan hiçbir yere kaçamayacağımızı anlamalıyız… Bu yüzden Rusya ile yaşamayı öğrenmeliyiz. Rusya’nın Ukrayna ile ilgili stratejik hedeflerini değiştirmesi için herhangi bir önkoşul göremiyorum. Dolayısıyla bununla yaşamaya öğrenmeliyiz.” dedi.

RUSYA’NIN HEDEFİ UKRAYNA’YA BOYUN EĞDİRMEK

Rusya’nın Ukrayna ile ilgili hedeflerine yönelik açıklama yapan Başbakan Yardımcısı, “Bu hedefler ya Ukrayna’yı (Rusya’ya) geri döndürmek ya da onu içten yok etmektir. Şu an başka bir hedef göremiyorum.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Rusya’nın Donbas’ta başlattığı savaşın “kırmızı çizgileri” aşmadan bitirilmesi gerektiğini söyleyen Kuleba, “Ne kadar çok uzarsa o kadar da çözülmesi zor durum olacağını anlamamız gerek… Denemek zorundayız. Ancak süreç sırasında ‘kırmızı çizgiler’ dışına itildiğini hissediyorsan her zaman durmaya hazır olmalıyız ve ‘Tamam arkadaşlar biz denedik ancak başaramadık. Şimdi siz biraz burada çalışın başka bir zaman görüşürüz’ demeyi de bilmeliyiz.” dedi.

Dmıtro Kuleba
Rus saldırganlığı
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: