Ukrayna Başbakan Yardımcısı: Kırım ve Donbas’ta nüfusun yüzde 90'ına zorla Rus vatandaşlığı verildi

24 Ekim 2020, 16:44

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonundan Sorumlu Bakan Oleksiy Reznikov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım ve Donbas’ta ikamet eden nüfusun yüzde 90’ının Rusya vatandaşlığı almaya zorlandıklarını açıkladı.

Kıyiv’de 23 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen Güvenlik Forumunda konuşan Reznikov,  “Günümüzde, işgal altındaki topraklarda bulunan vatandaşlarımızın çoğu işgalci rejimin kurbanlarıdır. Yaklaşık 300 bin Ukrayna vatandaşına zorunlu olarak Rus nüfus cüzdanı verildi. Verilerimize göre sadece işgal altındaki Donbas ve Kırım’da bu bu süreç nüfusun neredeyse yüzde 90’ını etkiledi.” ifadelerini kullandı. 

Reznikov ayrıca, Kırım’ın işgalinden bu yana 6 yıldır çatışmaların devam ettiği Donbas’ta, Rusya yanlısı ayrılıkçılara yaklaşık 420 bin Ukrayna vatandaşının katıldığını, 14 bin kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bilindiği gibi Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın işgali altındaki Kırım’da vatandaşlara zorla verilen Rus pasaportlarını tanımayacağını bildirmişti.

Donbas
Kırım
Oleksiy Reznikov
Rusya pasaportlsarı
Bunlara da bakın: