Ukrayna Başbakan Yardımcısı: Kırım Rusya’ya Karadeniz’deki varlığı için lazım

Haberler
E. K.
22 Mayıs 2020, 15:40
E. K.
22 Mayıs 2020, 15:40

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonundan Sorumlu Bakan Oleksiy Reznikov, Kırım’ın Rusya’ya Karadeniz’deki varlığı için lazım olduğunu, Donbas’ın ise Kırım’ı elde tutmak için lazım olduğunu ifade etti.

“HER ŞEYİN BİR ZAMANI VAR”

Başbakan yardımcısı Reznikov, Donbas Haberleri sitesine verdiği demeçte, “Kırım, Karadeniz’de bulunmak için stratejik olarak gerekli bir nevi karadaki uçak gemisi, bunun farkındayız. Donbas ise öncelikle Kırım’ı elinde tutmak için Rusya’nın geçici olarak kullandığı bir kozdur. Bunun da farkında olmak gerek. Ve Donbas’ı Kırım’dan daha önce geri alacağımızı da anlamak gerekiyor. Kırım’ı da geri alacağız, ama her şeyin bir zamanı var. Bunlar paralel süreçler ve ilerleyecekler.” şeklinde konuştu.

KIRIM’IN İŞGALİ BİTENE KADAR YAPTIRIMLARA DEVAM

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Kıyiv’de 20 Mayıs 2020 tarihinde düzenlenen basın toplantısında, Kırım’da Rus işgali bitene kadar yaptırımların devam edeceğini söylemişti.

“NORMANDİYA DÖRTLÜSÜ GÖRÜŞMESİNDE KIRIM’IN KONUŞULMAMASI ADALETSİZLİK”

Zelenskiy konuyla ilgili açıklamasında, “Burası (Kırım) bizim topraklarımız. Bu konuda müzakere edilecek alanlar yeterli değil. Minsk’te düzenlenen Normandiya dörtlüsü görüşmesinde Kırım konusu gündemde yoktu. Bunun adaletsiz olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. 

KIRIM’IN İŞGALİ

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu, resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 16 Mart 2014 tarihinde sözde referandum düzenlendi. 18 Mart tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, sözde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov ve sözde Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, “Kırım ve Akyar’ın (Sivastopol) iki ayrı birim olarak Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” bir anlaşma imzaladılar.
 
İngiltere dahil Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın pek çok ülkesi Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna Kırım’ı, geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak görüyor ve ilgili yasa, 7 Ekim 2015 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından imzalandı.
 
Avrupa Birliği ve ABD, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı.

Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.