Ukrayna Başbakan Yardımcısı: Azovstal ile ilgili zorlu müzakereler yürütüyoruz

Güncel
qha muhabir
13 Mayıs 2022, 00:42
qha muhabir
13 Mayıs 2022, 00:42

Yakalanan Rus askerleri karşılığında Azovstal’daki ağır yaralı savaşçıların tahliye edilmesi konusunda müzakerelerin çok zorlu ilerlediği belirtildi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrına Vereşçuk, 12 Mayıs 2022 tarihinde Telegram üzerinde yaptığı açıklamada, Rus esirleri karşılığında Azovstal’daki ağır yaralı savaşçıların tahliye edilmesi konusunda çok zorlu müzakereler yürüttüğünü duyurdu.

Açıklamada “Ne yazık ki, bazı politikacıların, gazetecilerin ve kamuoyundaki kişilerin, görüşmelerin içeriğiyle ilgili yorumları sadece toplumu yanlış bilgilendirmekle ve yanlış yönlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda müzakere sürecine de zarar veriyor” diyen İrına Vereşçuk, “Yalvarıyorum. İnsanların hayatları söz konusu. Bilmediğiniz şeyler hakkında halka açık yorumlardan kaçının” ifadelerini kullandı.

“ÖNCE 38 AĞIR YARALI ASKERİMİZİ KURTARACAĞIZ, SONRA DEVAM EDECEĞİZ”

Şu anda görüşmelerin yalnızca 38 ağır yaralı savaşçıyla ilgili olduğu söylentilerini yalanlayan İrına Verşçuk, “Adım adım çalışıyoruz. Önce 38 ağır yaralı askerimizi kurtaracağız, sonra devam edeceğiz” dedi ve bazı medya kuruluşlarının iddia ettiği gibi şu anda 500 veya 600 kişinin takası konusunda da görüşme olmadığını belirtti.