Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrına Vereşçuk: Rusya, Mariupol’deki sivilleri rehine olarak kullanıyor

Güncel
Anife Bilal
21 Mart 2022, 11:22
Anife Bilal
21 Mart 2022, 11:22

İşgalci Rusya, Ukrayna’ya harabeye çevirdiği Mariupol şehri konusunda ültimatom verdi. Rusya Savunma Bakanlığı, hazırladığı mektupta Ukrayna yönetimine sadece Ukrayna askerlerinin Mariupol kentini teslim ettikten sonra siviller için insani koridor açacağını ileri sürdü. Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, Ukrayna’nın, Rusya’nın talebini reddettiğini bildirdi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, Ukrayna’nın Rusya’nın Mariupol konusunda öne sürdüğü ültimatoma resmi bir cevap verdiğini duyurdu. Ukrayinska Pravda haber ajansına yaptığı açıklamada Vereşçuk, “Her zamanki saçmalıklarıyla dolu 8 sayfalık mektup hazırladılar. Aynı mektup Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Kızılhaç Komitesine göndererek uluslararası kurumların Ukrayna’ya baskı yapmaya başlayacağını umdu. Ama böyle bir şey olmadı. BM ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi bunun Rusya’nın sıradaki manipülasyonu olduğunu ve sivil halkı rehin olarak kullanıldıklarını anlıyor.” diye konuştu.

RUSYA’NIN “MARİUPOL” TALEBİ GERİ ÇEVRİLDİ

Ukrayna’nın Rusya’dan askerlerinden derhal sivillerin Mariupol’den Zaporijjya’ya tahliyesi için derhal insani koridorları açmaya talep ettiğini vurgulayan Bakan, “Kentin ve silahların teslim edilmesi söz konusu değil. Rus tarafına bunları bildirdik. Onlara: ‘8 sayfalık mektuba zaman harcayacağınıza sadece insani koridor açın’ diye yazdım. BM ve Uluslararası Kızılhaç Komitesine bildirdik. Şimdi uluslararası toplumunun tepkisini bekliyoruz. Bu kasıtlı bir manipülasyon, sivil halkı rehin tutuyorlar.” dedi.

RUSYA, YETİM ÇOCUKLARI KAÇIRIYOR!

Bununla birlikte Rus yönetiminin Mariupol’deki insanları kaçırıp Rusya’ya götürmeye başladığını bildiren Vereşçuk, “Ruslar bize yetimhanelerdeki çocukları tahliye etmemize izin vermiyor ve onları Rusya’ya kaçırıyorlar. Biz onlara insani koridor açın ve tahliye edeceğimiz yetimhaneyi bildiriyoruz. Onlar ise bu yetimhanedeki çocukları hemen Rusya’ya kaçırıyorlar. Bu terörizmdir.” diye kaydetti.