Ukrayna Bakanlar Kurulundan çağrı: Kuzey Akım-2'ye karşı çıkın!

04 Kasım 2019, 22:54

Ukrayna Bakanlar Kurulu Avrupa Birliginin üye ülkelerini Rusya tarafından “Kuzey Akım-2” hattının inşaatı ve işe başlamasına karşı çıkma çağrısında bulundu.

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reynsalu ile yaptığı görüşmede, Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk, Estonya’yı Kuzey Akım 2’nin yapımını engellemek için AB ve NATO içindeki çabalarını koordine etmeye çağırdı.

Gonçaruk yaptığı açıklamada “AB üye devletlerinin vatandaşlarına Kuzey Akım 2’nin Avrupa’nın enerji güvenliği üzerindeki olumsuz etkilerini açıklamaları önemlidir.” dedi.

KUZEY AKIM VE RUSYA’YA ENERJİDE BAĞIMLILIK VURGUSU

Beyaz Saray tarafından paylaşılan açıklamada, “ABD ve Romanya, enerji güvenliğinin ulusal bir güvenlik olduğunu biliyor. Kuzey Akım – 2 ve Rusya’ya enerjide bağımlı hale getiren diğer projelere, karşı olan duruşumuzu vurguluyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Donald Trump ve Klaus Iohannis, Romanya’nın doğal gaz kaynakları potansiyel olarak ülkelerinin refahını ve Avrupa’nın enerji güvenliğini artırabileceğini vurguladı.

Ayrıca, söz konusu açıklamada, “Endüstrilerimizi Romanya’nın sivil nükleer enerji hedeflerini desteklemek için birlikte çalışmaya çağırıyoruz” denildi.

karşı çıkın
Kuzey Akım 2
Oleksiy Gonçaruk
Ukrayna Bakanlar Kurulu
Bunlara da bakın: