Ukrayna Bakanlar Kurulu Komitesi, Latin harflerine dayanan Kırım Tatar alfabesine onay verdi

Eğitim
Anife Bilal
16 Eylül 2021, 14:31
Anife Bilal
16 Eylül 2021, 14:31

Ukrayna Bakanlar Kurulu Komitesi, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı tarafından hazırlanan “Latin harflerine dayalı Kırım Tatar Alfabesinin kabul edilmesine dair” adlı karar tasarısına destek verdi. Karar, Kırım Tatar alfabesinin 1 Eylül 2025 yılına kadar Latin harflerine geçmesini öngörüyor.

Ukrayna Bakanlar Kurulu Komitesi, bugün düzenlenen toplantıda Kırım Tatar alfabesinin Latin harflerine geçmesini öngören karar tasarısına onay verdi. Kırım Haber Ajansına açıklama yapan Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Snaver Seythalilev şunları söyledi:

“Söz konusu karar çok önemli ve sembolik bir karardır. Çünkü Latin harflerine geçme kararı 1991 yılındaki Kırım Tatar Milli Kurultayında kabul edildi ve Kırım Tatar Milli Meclisi, Kırım Tatar dilbilimcilerin, öğretmenlerin büyük çoğunluğu bu geçişi destekliyor

LATİN HARFLERİNE DAYALI KIRIM TATAR ALFABESİNE ONAY ÇIKTI

Yasa tasarısı Kırım Tatar dilinin öğretilmesi için kullanılan ders kitaplarının 1 Eylül 2025’e kadar Latin alfabesine geçmesini öngörüyor. 

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı, Kırım Tatar dilinin korunması ve geliştirilmesi açısından söz konusu kararın büyük önem taşıdığını belirtti.  Ayrıca Latin Alfabesinin Kırım Tatar dilinin fonetik özelliklerini daha doğru bir şekilde yansıttığı için bu kararın okullar için ders kitapları basma, bilimsel eserler hazırlama, dili modern teknolojilerin yardımıyla geliştirme olasılığını genişlettiği kaydedildi.