Ukrayna Bakanlar Kurulu, işgal altındaki Kırım’a “fahri konsolos” atadığı için Nikaragua'ya yaptırımları onayladı

11 Ekim 2020, 17:47

Ukrayna Parlamentosu, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin Nikaragua’ya yaptırımlar uygulama önerisini onayladı. 

Ukrayna devleti, Kırım’da Fahri konsolosluk açma kararı alan Nikaragua karşı bu kararın yasa dışı olduğunu ilan bildirerek, yaptırımlar uygulayacak. Söz konusu yaptırımlar 9 Ekim 2020 tarihinde onaylandı.

NİKARAGUA, İŞGALCİ RUSYA’NIN PROPAGANDASINA ALET OLDU!

Ukrayna hükumetinin ilgili kararında, Ukrayna’ya ait olan ve Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Nikaragua Cumhuriyeti’nin bir konsolosu atamasının yasa dışı olduğu ve bu nedenle söz konusu yaptırımların uygulanmasının önerildiği belirtiliyor.

Öte yandan Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde başkanı Sergey Aksyonov, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, işgal altındaki Kırım’da Nikaragua’nın konsolosu atanmasının işgalciler ile Nikaragua arasında “ikili ilişkileri güçlendirdiğini ve yeni işbirliği fırsatları yarattığını” iddia etti. 

İşgalci yetkili, yasa dışı olarak atanan sözde konsolsun 2014 yılında Kırım’ın işgalinde yer aldığını da alenen söyleyerek yaptırımları “anlamsız ve boş ifadeler” olarak nitelendirdi.

Bilindiği gibi daha önce Nikaragua, Rus işgal altındaki Kırım’a “fahri konsolos” atama kararı aldığında, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Nikaragua’nın bu yasa dışı kararını kınamıştı.

işgalci Rusya
Kırım
Nikaragua
yaptırımlar
Bunlara da bakın: