Ukrayna Bakanlar Kurulu, 2020 Bütçe tasarısını sundu

06 Kasım 2019, 18:05

Ukrayna Bakanlar Kurulu, 5 Kasım 2019 tarihinde bir toplantı düzenleyerek, 2020 yılı bütçe tasarısını sundu.

Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk yaptığı açıklamada toplam bütçe harcamalarının tutarının 1,2 trilyon grivna (48,77 milyar dolar) olduğunu belirterek, “Harcamaların, büyük bir kısmıyla devlet borcu ödenecek. Bunun için, 141 milyar grivna (5,73 milyar dolar) tahsis edildi.” ifadelerini kullandı.

Bunun dışında, 2020 Bütçe tasarısında; 245 milyar grivna savunma ve güvenlik, 293 milyar grivna sosyal alan, 145,1 milyar grivna eğitim, 113,3 milyar grivna sağlık ve 73,7 milyar grivna alt yapı çalışmaları için tahsis edilmesi öngörülüyor.

Bütçe tasarısında; büyük ve küçük özelleştirmenin gelişimi için 12 milyar grivna, kumarın yasallaştırılması için 3 milyar grivna, bölgesel kalkınma fonu için 7,5 milyar grivna, sosyal-ekonomik gelişme için 2 milyar grivna ve ulusal yatırım projeleri için 1,8 milyar grivna ayrılması öngörülüyor.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM İÇİN ÖNGÖRÜLEN RAKAMLAR

Birinci okuma için hazırlanan bütçe tasarısında, sürgün edilen insanlar için 2020 yılında 20,3 milyon grivna tahsis edilmesi öngörülüyordu. Öte yandan, önceki sene sürgün edilen insanlar için 45,3 milyon grivna, daha önceki sene ise 63 milyon grivna tahsis edilmişti.

Bununla birlikte bütçe tasarısında, 2020 yılı için Kırım Evi devlet şirketine verilen destek ise neredeyse 700 bin grivna kadar artırılarak 4,2 milyon grivnaya çıkarılması planlanılıyor. Geçen sene Kırım Evi’ne bütçeden sadece 3,5 milyon grivna ayrılmıştı.

KIRIM TATARLARINA YÖNELİK DEVLET DESTEĞİNİN ARTIRILMASI TALEBİNE RET

Bütçe hazırlandığı sırasında milletvekilleri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, İrina Geraşçenko ve Rüstem Umerov tarafından Kırım Tatarlarına yönelik devlet desteğinin artırılması konusunda yapılan tüm teklifler reddedildi.  Özellikle, eğitim kurumları ve hastanelerinin bakımı ve inşaatı, teknik altyapıların güçlendirilmesi, yerel etnik ve kültür sanat etkinliklerinin düzenlenmesi ve ayrıca Kırım Tatar televizyon kanalı ATR, Meydan radyosu ve Lale çocuk kanalının desteklenmesi için ek olarak 30 ile 55 milyon grivna ayrılması teklif edilmişti.

Bütçe tasarısın sunumundan sonra, resmi internet sayfasından açıklama yapan Maliye Bakanlığı, ATR televizyon kanalı için 50 milyon grivna ayrılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Güzel. Fakat biz 54 milyon istemiştik.” diye belirtti.

TURİZM İÇİN REKOR RAKAM

Ukrayna Otelcilik Endüstrisi Birliği Başkanı Oleksandr Liyev, 2020 bütçe tasarısında turizmin geliştirilmesi için 240 milyon grivna tahsis edilmesinin öngörüldüğüne dikkat çekti. 

Liyev Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Ukrayna tarihinde ilk kez turizmin gelişimi için 2020 yılında 240 milyon grivnanın tahsid edilmesi planlanıyor. Bu inanılmaz bir rakam. Önceki seneki rakamdan on kat daha büyük. Bakanlar Kurulu bu parayı iç turizmin gelişimine, turizm altyapısının oluşturulmasına, turlarımızın dünyada tanıtılmasına, Ukrayna’daki servis seviyesinin artırılmasına yatırmayı planlıyor.” ifadelerini kullandı.

Liyev, turizm endüstrisine yönelik bu devlet desteğinin ülkedeki turizmi 2020 yılının sonuna kadar değiştirmeye yardımcı olacağını ifade etti.


bütçe
bütçe tasarısı
Ukrayna
Bunlara da bakın: