Ukrayna Bağımsızlık Günü kutlamalarına hazırlanıyor

21 Ağustos 2019, 13:33

Kıyiv Valiliği, Ukrayna’nın bağımsızlığının 28. yıl dönümü ve Bayrak Günü dolayısıyla, başkente düzenlenecek etkinlikler planını onayladı.

UKRAYNA BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKİLECEK

Ukrayna’da 23 Ağustos 2019 tarihinde kaydedilen Bayrak Günü dolayısıyla, Sofiyskaya Meydanında (saat 9.00’da) ve Kıyiv Belediye Binası önünde (saat 10.00’da) Ukrayna bayrağını göndere çekme töreni düzenlenecek.

Ayrıca, aynı gün kentin farklı yerlerinde konserler festivaller yapılacak. Kentteki Zafer Anıtı yanında retro araba sergisi ve yarışı düzenlenecek.

24 AĞUSTOS BAĞIMSIZLIK GÜNÜNDE YAPILACAK ETKİNLİKLER

24 Ağustos 2019 saat 9.30-11.00 arasında devlet ve kent yetkililerin katılımıyla Bağımsızlık Meydanında ve Semavi Yüz Kahramanları sokağında kutlama etkinlikleri yapılacak.

Ayrıca, Ukrayna bağımsızlığı için mücadele edenlere, Haysiyet Devrimi sırasında ve Donbas’ta hayatını kaybeden Ukraynalı askerlerine ve ünlü Ukrainler anıtlarına çiçek bırakılması planlanıyor.

Bunun dışında “Vışivankalı Koşu” (Vışivanka, Ukrainlerin geleneksel işlemeli gömleği) etkinliği, “Hayal Haritası 2019” festivali, “Birlik Ukrayna” eylemi düzenlenecek.

KIRIM EVİ KONSER DÜZENLİYOR

Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi önünde akşam saatlerinde “Kırım Evi Kalpleri Birleştiriyor” konseri düzenlenecek. Konserde, Kırım Tatar şarkıcı Camala, Elvira Sarıhalil, Şatur-Gudur grubu, Kurbası grubu ve birçok sanatçı daha sahne alacak.

Konser öncesi ise Kırım Tatar el sanatları, Kırım Tatar kahve yapımı ve yemekleri hazırlama atölyeleri düzenlenecek.

Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, 24 Ağustos Bağımsızlık Günü’nde bu yıl askeri geçit töreninin düzenlenmeyeceğini duyurmuştu. Ukrayna Bağımsızlık Gününde, geleneksel olarak yapılan askeri geçit töreni yerine bu yıl “Haysiyet Yürüyüşünün” düzenleneceği öğrenildi.

Bayrak Günü
Ukrayna Bağımsızlık Günü
Bunlara da bakın: