Ukrayna bağımsızlığının 30. yılı vesilesiyle Kıyiv'de askeri geçit töreni düzenlendi

Haberler
Anife Bilal
24 Ağustos 2021, 20:58
Anife Bilal
24 Ağustos 2021, 20:58

Ukrayna, bağımsızlığının 30. yılını kutladı. Başkent Kıyiv’de bağımsızlık günü kutlaması çerçevesinde askeri geçit töreni yapıldı.

Başkent Kıyin’de, bugün Ukrayna’nın bağımsızlığın 30. yılı kutlamaları dolayısıyla askeri geçit töreni gerçekleştirildi. Hreşçatık Meydanında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin farklı birlikleri geçiş yaptı.

Geçit törenine yaklaşık 5 bin asker katılırken, Ukraynalı vatandaşlar ise askerleri saygıyla selamladı.

Ukrayna askerleri dışında törene Ukrayna’nın ortak ülkeleri olan; Amerika Birleşik Devletleri, Litvanya, Estonya, Gürcistan, Danimarka, Norveç, Kanada, Moldova ve diğer ülkelerin askerleri de katılım sağladı.

Geçit töreninden sonra Ukrayna Hava Kuvvetleri gösteri yaptı.

İzleyiciler gökyüzünde Ukrayna’nın gururu olan dünyanın en büyük nakliye uçağı An-225 Mriya’nın uçuşunu seyretme şansına sahip oldu.

Ayrıca Hreşçatık Caddesinden de askeri araç konvoyu geçti.

Törende Bayraktar TB2 İHA’lar da sergilendi.

Geçit törenine toplamda 400’ye yakın askeri teçhizat katıldı.

UKRAYNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu 24 Ağustos 1991 tarihinde, Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi kabul etti ve 1 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumda Ukraynalıların yüzde 90’ı Ukrayna’nın bağımsızlığı için oy verdi. Bağımsız Ukrayna, bugün 30. yılını kutluyor.

Mart 2014’te Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal eden Rusya bir kaç ay sonra Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara destek vererek Donbas bölgesinde savaş başlattı. 2014 yılından bu yana Kırım ve Donbas’ta devam eden Rus işgali şartları nedeniyle Bağımsızlık Günü işgalin gölgesinde kaydediliyor.