Ukrayna Bağımsız Denizcilik Sendikası, Kırım’ın deniz sularındaki çevre sorunlarına dikkat çekti

28 Ekim 2020, 21:26

Ukrayna Bağımsız Denizcilik Sendikası, uluslararası örgütlere ve sivil toplum kuruluşlarına gönderdiği yazılı açıklamada, Rusya Kırım’ı işgal ettiği 2014 yılından sonra Karadeniz bölgesinin ekolojisi ve nüfusu için tehlike oluşturan faktörlerin arttığını bildirdi.

Ukrayna Bağımsız Denizcilik Sendikası, 27 Ekim 2020 tarihinde internet sitesinde yayınladığı açıklamada, Kırım’ın Rus işgalinden sonra Karadeniz ve Azak Denizi bölgelerindeki kötüleşen ekolojik ve insancıl duruma dikkat çekti. Uluslararası örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarına gönderilen “Kırım etrafındaki denizlerde çevresel zorluklar” başlıklı açıklamada; radyoaktif kirlilik risklere, özellikle Karadeniz Filosunun gemileri ve Chernomorneftegaz’a ait deniz platformlarından kaynaklanan kirliliğe, kontrolsüz kum çıkarmadan dolayı yaşanan kıyı erozyonu ve kontrolsüz ticari balıkçılığa vurgu yapıldı.

KİMYASAL ATIKLAR AKINTI İLE TÜRKİYE’YE ULAŞIYOR

Belgede, Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadanın kıyı yakınlarındaki ekolojik durumun devamlı kötüleştiği belirtildi. Açıklamada, “Kırım’ın kuzeyinde bulunan ve atmosferi çok çeşitli kimyasallarla kirleten ‘Titan’ ve ‘Krasnoperekop Soda Fabrikası’ gibi kimyasal fabrikalar, Karkinit körfezi ve bölgenin başka yerlerinde asit yağmurlarına neden oluyor. Karadeniz akıntıları bu kirlilikleri ilk önce Ukrayna ana karasının kıyılarına daha sonra Romanya, Bulgaristan ve Türkiye’nin kıyılarına götürüyor.” ifadelerini kullanıldı.

“KONU İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA YAPANLARA DESTEK VERİLMELİ”

Sendikaya göre, Rusya’nın Karadeniz’de ele geçirdiği doğal gaz platformları kalıcı deniz kirliliği kaynakları haline geldi ve deniz akıntıları bu kirliliği Karadeniz’in her tarafına yayıyor. 

Özellikle Rusya ile Ukrayna arasında devam eden silahlı çatışma bağlamında, ilgili uluslararası ve sivil örgütleri Kırım etrafındaki suların durumuna daha çok dikkat etmeye çağıran Sendika, “Söz konusu çevre sorunlarını inceleyen bağımsız uzmanlara ve bilimsel araştırmalara destek sağlanarak, konuyu uluslararası düzeyde dile getirilebilir veya Karadeniz ile Azak Denizi’ndeki gerçek durumu incelemek için uluslararası ekolojik keşif gezileri organize edilebilir.” diye kaydedildi.

Ukrayna Bağımsız Denizcilik Sendikası tarafından hazırlanan yazılı açıklamanın, Birleşmiş Milletler (BM) Avrupa Ekonomik Komisyonu, BM Çevre Programı, Dünya Meteoroloji Örgütü, BM Gıda ve Tarım Örgütü, Hükumetlerarası İklim Değişikliği Paneli, Avrupa Çevre Ajansı, Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Komisyonu, Sınır Aşan Çevresel Etki Değerlendirmesi (Espoo) Sözleşmesini Uygulama Komitesi ve bir dizi sivil örgüte gönderildiğini bildirildi.


Azak Denizi
çevre kirliliği
İşgal Altındaki Kırım
karadeniz
Bunlara da bakın: