Ukrayna ayakta: Göstericiler Cumhurbaşkanlığı bahçesini işgal etti!

02 Ekim 2019, 20:21

Ukrayna’nın başkenti Kyiv’de (Kyiv) “Steinmeir Formülü”nü protesto eden göstericiler, Maydan’da toplandıktan sonra Ukrayna Cumhurbaşkanlığına yürüdü.

Kıyiv’in Bağımsızlık Meydanında (Maydan) iki gündür Başkan Zelenskiy’in kararından memnun olmayanlar toplanıyordu. Göstericilerin Minsk anlaşmaları çerçevesinde Ukrayna tarafından kabul edilen “Steinmeier formülünü” protesto etmek için topladığı biliniyordu.

GÖSTERİCİLER CUMHURBAŞKANLIĞI ÖNÜNDE

Daha önce 1 Ekim 2019 tarihinde Kıyiv, Bağımsızlık Meydanı’nda beş yüzden fazla kişi toplanmıştı. İnsanlar Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları ile meydanda bir araya gelmişti. Aynı zamanda, Steinmeier formülüne karşı başka eylemler Harkiv ve Lviv’de de yapılmıştı.

Akşam saatlerine doğru 2 Ekim 2019 tarihinde Maydan’da toplanan vatandaşların burada Ukrayna Milli Marşı’nı okuduktan sonra “Slava Ukrayini!” (Yaşa Ukrayna) sloganları atarak Cumhurbaşkanlığına doğru yürüdüğü kaydedildi. Göstericilerin cumhurbaşkanlığının bahçesine kadar girdikleri, etrafta güvenliğin bulunmadığı bildirildi.

Aktivistler “teslimiyete karşı direniş karargahı merkezi” oluşturulması çağrısında bulundu.

EYLEMCİLERDEN “TESLİM OLMAYALIM” ÇAĞRISI

Sayılarının 1500 kişiyi geçtiği belirtilen protestocuların Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’i, Rusya senaryosuna göre hazırlanmış sözde Minsk anlaşmalarını imzalamamaya çağırdı.

Eylemin katılımcıları, Ukrayna’nın “Steinmeir Formülü”ne onay vermesinin, Rusya tarafından kontrol edilen militanların yasallaştırılmasına ve Ukrayna topraklarının teslim edilmesine yol açacağını düşünüyor.

KIYİV
protesto
Ukrayna
Bunlara da bakın: