Ukrayna, Avrupa Konseyinden Kırım Tatarlarını baskılardan koruyacak adımları atmasını bekliyor

Haberler
Anife Bilal
27 Mart 2019, 18:01
Anife Bilal
27 Mart 2019, 18:01

Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Temsilcisi Dmitriy Kuleba, FSB’nin bugün işgal edilen Kırım’da düzenlediği baskını Avrupa Konseyi Genel Sekreteri ve Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin büyükelçilerine bildirdi.

Facebook sayfası üzerinden açıklama yapan Kuleba, “Biz endişe duyulduğuna yönelik beklendik açıklamaların yanında Kırım Tatarlarını korumayı sağlayacak belirli adımların da atılmasını bekliyoruz. Söz konusu adımlar, Avrupa Konseyindeki bazı güçlerin Ukrayna’ya yönelik saldırganlığa karşı hoşgörü göstererek Rusya’yı AKPM’ye döndürme çabalarının en az yarısı kadar enerjik olursa işgal altındaki bölgedeki insanların hakları koruma altına alınacaktır.” diye kaydetti.

Rusya’nın kasıtlı olarak baskı politikası yürüttüğünü belirten Kuleba, “Şimdiki durum şöyle: Rusya’ya yardım gerekiyorsa, toplantılar düzenleniyor, belgeler hazırlanıyor, avukatlar çalışıyor ve yapıcılık konusunda açıklamalar yapılıyor. Sıra Rus işgalinin kurbanlarını korumaya gelince, şu an Avrupa Konseyinden elde edebileceğimiz en büyük şey endişe duydukları ile ilgili açıklama yapmaları.” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Kırım Tatarı Seytveli Seytabdiyev’in evinde düzenlenen arama sırasında işgalcilerin onu darp ettiği bildirildi.

Gazeteci Anton Namlyuk aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonulduğunu ve onların FSB ofisine götürüldüğünü bildirirken işgalci görevlilerin hala dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u aradığını ifade etti. Ayrıca gazeteci dört Kırım Tatarını bulmak için işgalci güçlerin bir mahalleyi çevirmeye aldığını belirtti.

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Rus işgali altında bulunan Kırım’da bugün işgalci güçler tarafından en az 25 Kırım Tatarının evine düzenlenen baskınları, Rus işgalcilerin bir günde yaptığı en büyük insan hakları ihlali eylemi olarak nitelendirdi.