Ukrayna Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi'ni geri çağırdı

Güncel
Anife Bilal
26 Haziran 2019, 09:41
Anife Bilal
26 Haziran 2019, 09:41

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Dmıtro Kuleba’yı geri çağırdı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, elinden gelen her şeyi yapan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ndeki (AKPM) Ukrayna heyetine minnettar olduğunu ifade ederken; milletvekillerinin, AKPM’ye katılma formatı konusunda aldıkları karara müdahale etmeyi düşünmediğini kaydetti. Klimkin, “Hem siyasi, hem duygusal olarak bu oturumda bizim yapacağımız bir şey yok. Bu yüzden, AKPM’deki çalışmaları askıya almak; tamamen mantıklı bir adımdı. Ancak sonsuza kadar değil; Avrupa Konseyini Rusya ve dostlarına bırakmamak için.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın geri alınması kararının ardından Konsey’in, Ukrayna’nın güvenini kaybettiğini ifade eden Klimkin, “İnsan haklarını savunma konusunda lider olan kuruluş sıradan bir idareciye dönüştü” diye vurguladı.

DAİMİ TEMSİLCİ GERİ ÇAĞRILDI

Klimkin oluşan durum çerçevesinde Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisini geri çağırma kararı aldığını belirterek, “Strateji ve taktiğimiz belli, ancak birlikte onu mükemmelleştireceğiz.” dedi.


Bilindiği üzere, AKPM’nin yaptırım uygulama prosedürünü iptal ederek Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesini sağlayan karar, 24 Haziran 2019’u 25 Haziran’a bağlayan gece, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi milletvekilleri tarafından kabul edildi.