Ukrayna, Avrupa Enerji Birliği üyesi oldu

Güncel
Manas
17 Mart 2022, 06:20
Manas
17 Mart 2022, 06:20

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’nın “Avrupa Enerji Birliği” üyesi olduğunu belirterek, Ukrayna ve Avrupa enerji sistemlerinin birleşme sürecinin tamamlandığını duyurdu. Zelenskıy, Ukrayna elektriğinin Avrupa’ya, Avrupa’dan da Ukrayna’ya ulaşacağını dile getirerek, “Ukrayna ve Avrupa enerji sistemleri halihazırda senkronize çalışıyor.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 16 Mart 2022 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın “Avrupa Enerji Birliği” üyesi olduğunu duyurdu. İşgalci Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açtığı gece, Ukrayna’nın Rusya ve Belarus enerji sistemlerinden koptuğunu ve bir daha asla geri dönmeyeceğini hatırlattı.

Україна приєдналась до «енергетичного Євросоюзу» - Главком

ZELENSKIY: İŞGALCİLER, UKRAYNA ENERJİ SİSTEMLERİNİ KASTEN YOK ETTİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “İşgalci Rus ordusu, Ukrayna enerji sisteminin çökeceğini, baş edemeyeceğimizi umdu, bu yüzden Zaporijjya Nükleer Santralini ele geçirdi, Ukrayna şehirlerindeki termik santralleri ve elektrik hatlarını kasten bombaladı. Ancak Ukrayna enerji sistemi, Avrupalıların da kabul ettiği gibi, savaşın 21 günü boyunca istikrarlı, dengeli ve istikrarlı bir şekilde çalıştı. Bugünden itibaren artık yalnız değiliz. Bugün itibarıyla, Avrupa’dan Ukrayna’ya, Ukrayna’dan Avrupa’ya elektrik akıyor.” ifadesini kullandı.

UKRAYNA ARTIK LİZBON’DAN MARİUPOL’E KADAR TEK ENERJİ DOLAŞIM SİSTEMİNE SAHİP

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Bütün AB üye ülkelerine, kişisel olarak Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e, Avrupa Enerji Komiseri Kadri Simson’a ve bu savaş günlerinde gece gündüz çalışan Ukrayna ve Avrupa’dan onlarca kişiye teşekkür ediyorum. Artık Lizbon’dan Mariupol’a kadar tek enerji dolaşım sistemine sahibiz.” dedi.