Ukrayna askeri istihbaratı, Rus müdahalesine ilişkin 4 farklı senaryo belirledi

Güncel
Anife Bilal
20 Ağustos 2019, 14:20
Anife Bilal
20 Ağustos 2019, 14:20

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü, gelecek dönemde Rus saldırganlığına dair çeşitli senaryoları değerlendirdi.

Ukrayna istihbaratı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlığın büyütülmesi ile ilgili 8 ayrı senaryo açıkladı. Bu senaryolardan 4’ünde askeri kuvvetler kullanılıyor.

BİRİNCİ SENARYO: UKRAYNA’YA KARŞI GENİŞ ÇAPLI SAVAŞ

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü, Ukrayna ordusuna Rusya cephesinden gelebilecek saldırı senaryolarını belirledi. Rusya Federasyonunun, askeri kuvvetlerini tam kapsamlı olarak kullanması en tehlikeli senaryo olarak belirlendi.

Uzmanlara göre, Rusya yönetimi böyle bir karar alırsa, direnişi azaltmak için bu senaryo olabildiğince kısa bir süre içinde gerçekleştirilecek. Uzmanlar, askeri ve ekonomik hedeflerin yok edilmesi için hava saldırılarının kullanılabileceğini de vurguluyor.

Askeri istihbaratın verilerine göre, şu an Ukrayna sınırlarına yakın olan bölgelerde en az 500 Rus askeri uçağı ve 300 askeri helikopterler konuşlandırılmış durumda.

Umanlar geniş çaplı işgal için, bir sonraki aşamanın kara operasyonu olabileceğini düşünüyor. Savunma Bakanlığının açıkladığı bilgilere göre; geçen sene Rusya, Ukrayna sınırı yakınlarına ve işgal ettiği topraklara 80 binden fazla asker konuşlandırdı. İşgal edilen Kırım’ın dahil olduğu Rusya Güney Askeri Bölgesinde üç topçu tugayı kuruldu. İşgal altındaki yarımadada, şu an beş askeri gemi, altı denizaltı ve 12 nükleer füze taşıyabilen ve bomba atma kapasitesine sahip uçak bulunuyor.

Rusya, bu askeri güçleri sayesinde üç bin füze atışı gerçekleştirme kapasitesine sahip. Uzmanlar sayısal olarak Ukrayna ordusunun Rus ordusuyla kıyaslanamayacağını bu nedenle standart dışı çözümleri kullanmanın gerekliliğini vurguluyor. Bu durumda, özel askeri şirketlerin etkili olabileceğini düşünüyor. Uzmanlar, şu anda, Rusya’nın Suriye ve Afrika ülkelerinde kullandığı özel paramiliter grupları örnek olarak gösteriyor.

İKİNCİ SENARYO: ÜLKE İÇİNDE ÇATIŞMA

Askeri istihbarata göre en olası olarak görülen senaryo, ülke içinde çıkan çatışma. Ukrayna’daki durumu istikrarsızlaştırmaya yönelik operasyon. Bu senaryoyu, Rus özel kuvvetleri veya yasa dışı silahlı gruplar gerçekleştirebilme kapasitesine sahip.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, bu gibi durumlarla 2014 yılında Kırım ve Donbas’ta karşılaştı.

ÜÇÜNCÜ SENARYO: SINIRDA ÇIKAN ÇATIŞMA

Diğer bir senaryo sınırda çıkan bir çatışma. Bu durumda, Rusya silahlı kuvvetlerinin yoğun olarak konuşlandırıldığı Ukrayna-Rusya sınırı, Ukrayna’nın işgal edilen toprakları, tek taraflı bağımsızlığı ilan eden Transdinyester ve Belarus ile olan sınır bölgesi potansiyel olarak tehlikeli görülüyor.

DÖRDÜNCÜ SENARYO: RUSYA’NIN BAŞKA ÜLKELERLE YÜRÜTTÜĞÜ SAVAŞ 

Dördüncü ve son senaryo gerçekleşmesi ihtimali en düşük senaryo olarak görülüyor; Rusya’nın başka ülkelere karşı savaş başlatması ve söz konusu savaşa Ukrayna’nın de dahil edilmesi. Bu senaryoda, öncelikli olarak Rus saldırganlığı tehlikesi altında olan Baltık ülkeleri söz konusu.

Uzmanlar, dile getirilen senaryoların gelecekte Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin geliştirilmesi ve ordunun yeniden biçimlendirmesinin gerekliliğinin altını çiziyor.