Ukrayna askeri istihbaratı, Rus işgalcilerin sözde sabotaj iddialarını yalanladı

Güvenlik
Anife Bilal
08 Eylül 2021, 18:31
Anife Bilal
08 Eylül 2021, 18:31

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü, Rus istihbaratının, işgal edilen Kırım’daki doğalgaz boru hattına düzenlenen sözde saldırı ile ilgili iddiaları reddederek; bu iddiaların “kasıtlı bir provokasyon” olduğunu dile getirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü Sözcüsü Mıkola Krasnıy, bugün yaptığı açıklamada, “Kırım’daki ‘saldırılar’ ve Ukrayna tarafına yöneltilen suçlamalarla ilgili bu bilginin doğru olmadığını söyleme yetkim bulunuyor. Ukrayna’nın askeri istihbaratı, bu eylemleri, Rusya Federasyonu’nun kasıtlı ve sistematik provokasyon dizisi olarak görüyor” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİ FSB’DEN AKILALMAZ SUÇLAMA!

Rus istihbaratı, dün yaptığı açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde doğalgaz boru hattına düzenlenen sözde “sabotaj eyleminin” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti.

Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi. Kırım Tatar tutsakların avukatları, bu ifadelerinin işkence ile alındığını belirtiyor. Öte yandan, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in ise taraflar arasında “arabuluculuk” yaptığı ileri sürülüyor.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği gibi işgal altındaki Kırım’da, 3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı (Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov) daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Bilindiği gibi, sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, dün KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.