Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı: Rusya, Ocak-Şubat aylarında Ukrayna'ya saldırmaya hazırlanıyor

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Kasım 2021, 22:25
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Kasım 2021, 22:25

Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Kırılo Budanov, Rusya’nın, Ocak-Şubat aylarında Ukrayna’ya saldırmaya hazırlandığını söyledi. Rusya Federasyonunun 92 binden fazla askeri, Ukrayna sınırına yoğunlaştırdığı biliniyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü Başkanı Kırılo Budanov, Military Times’a verdiği röportajda Rusya’nın, 2022 yılının Ocak-Şubat aylarında Ukrayna’ya saldırma hazırlığı yaptığını belirterek, saldırıların büyük olasılıkla hava saldırıları, topçu ve zırhlı saldırılar içereceğini söyledi. Öte yandan Budanov, Odesa ve Mariupol’dan gerçekleştirilecek hava saldırılarının yanı sıra Belarus üzerinden de saldırılar gerçekleştirileceğini kaydetti.

Bu yılın başlarındaki büyük ölçekli Rus askeri tatbikatlarından Batı 2021 (Zapad-2021), aynı anda üç binden fazla paraşütçü ve özel kuvvet askeri düşürüldüğünü kanıtladı. İstihbarat Başkanı Budanov’a göre, Rusya, Ukrayna’nın istikrarını bozmak ve savaşma kabiliyetini baltalamak için bir dizi “psikolojik operasyon” gerçekleştirecek. Budanov bunun için de, vatandaşların Ukraynalı yetkililere karşı olduğunu gösteren protestolar ve mitingler yoluyla karışıklık çıkartılmak istenildiğini söyledi.

“İnsanların hükümete karşı olduğunu gösteren protestolar ve mitingler üzerine ayaklanma çıkarmak istiyorlar… Ülke içindeki durumu daha tehlikeli ve zor hale getirmek ve hükumeti değiştirmemiz gereken bir durum yaratmak istiyorlar. Yapabilirlerse işte, o zaman ordu işini yapacak.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başkanı Kırılo Budanov

İstihbarat raporlarına ve basında çıkan haberlere göre; söz konusu saldırılar, Rusya’nın 2014’ten bu yana Ukrayna’nın doğusunu ve Kırım’ı işgal etmesiyle yaşanan 14 bin Ukraynalının ölümünden daha büyük ve yıkıcı olabilir.