Ukrayna Ankara Büyükelçisi Bodnar: Yılan Adası yanıyor ama işgalciler artık oraya ayak basmıyor

Güvenlik
qha muhabir
30 Haziran 2022, 17:14
qha muhabir
30 Haziran 2022, 17:14

İşgalci Rus güçleri, savaşın sembol alanlarından biri olan Yılan Adası’ndan geri çekildi. Bu bağlamda, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Rusya’nın sözde iyi niyet hamlesi olarak nitelendirdiği geri çekilmesinde Ukrayna’nın Bayraktar SİHA’larının etkili olduğunu söyledi. Büyükelçi Bodnar, “Yılan Adası yanıyor ama işgalciler artık oraya ayak basmıyor” dedi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, işgalci Rus birliklerinin Yılan Adası’ndan geri çekildiğini bildirdi. Rusya, doğruladığı geri çekilmeyi “iyi niyet hamlesi” olarak nitelendirdi.

SAVAŞIN SİMGESİ YILAN ADASI

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar) da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “Yılan Adası bu savaşın sembollerinden biridir. Ruslar, “iyi niyet göstergesi” olarak askerlerini oradan çektiğini söyledi. Aslında çekildiler çünkü Ukrayna Bayraktarından açılan ateşler onları hiç rahat bırakamadı. Yılan Adası yanıyor ama işgalcinin ayağı artık oraya basmıyor” ifadelerini kullandı.

YILAN ADASI’NIN KURTARILMASINDA BOGDAN OBÜSÜ ETKİLİ OLDU

Baykar Teknoloji’nin Ukrayna’ya gönderdiği İHA’lar (İnsansız hava aracı) ve SİHA’lar (Silahlı insansız hava aracı) Rus saldırılarının geri püskürtülmesinde katkıda bulunuyor. Öte yandan, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, Yılan Adası’nı kurtarma operasyonunun bir kısmının görüntülerini paylaşarak adanın kurtarılmasında Ukrayna yapımı “Bogdan” obüsünün büyük rol oynadığını belirtti.

YILAN ADASI İŞGALDEN KURTARILDI

Ukrayna geniş çaplı işgalinin başladığı ilk günlerden beri Yılan Adası, sembolik anlamı ve coğrafi önemi ile savaşın önemli başlıklarından biri oldu. Rusya tarafından ele geçirilen bu küçük kayalık ada, Karadeniz’deki stratejik konumu nedeniyle savaşın bir cephesi haline geldi. Yalnızca yarım kilometrekare büyüklüğündeki Yılan Adası’nın, Karadeniz’in batı bölümünün kontrolü açısından büyük önem taşıyor. 

Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Kırılo Budanov, daha önce yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Yılan Adası’nda yürüttüğü askeri operasyonunun adayı tamamen işgalci Rus güçlerinden kurtarılmasını amaçladığını bildirmişti.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın başından beri Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Savaşın 3,5 ayı içinde Rusya Ukrayna’ya 2 bin 600’den fazla füze attı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.