Ukrayna, Anayasa Günü'nü kutluyor!

28 Haziran 2020, 12:37

Ukrayna bağımsızlığının simgesi olan ilk anayasasının kabulünün 24. yıl dönümünü kutluyor.

Bağımsız Ukrayna’nın ilk Anayasası 28 Haziran 1996 tarihinde Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilmişti. Bu vesile ile her yıl 28 Haziran tarihinde Ukrayna Anayasa Günü kutlanıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy 28 Haziran Anayasa Günü kapsamında yayınladığı kutlama mesajında, “Millet, Anayasaya saygı ile başlar. Ülkede herkesin haklarına saygı gösterilirse, herkes ülkeye de saygı duymayı başlar. Ve bugün, sadece Anayasa Günü’nde değil, Gençlik Günü’nde de bir sonraki kuşağa yeni bir ülke bırakacağımıza söz vermeliyiz. Saldırganlık ve nefret ülkesi değil, karşılıklı saygı, özgürlük ve eşitlik ülkesi olmalı. Sadece 28 Haziran değil, her gün ülkemizin iyi bir vatandaşları olalım.”  ifadelerini kullandı.

UKRAYNA ANAYASASININ TARİHİ

Bağımsız Ukrayna’nın ilk Anayasası 28 Haziran 1996 tarihinde Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilmişti. Kabul edilmesinden sonra Ukrayna Anayasası birkaç kez değiştirildi. 2004 yılında Viktor Yuşçenko’nun Cumhurbaşkanlığında Ukrayna’da Anayasa reformu kabul edildi ve Ukrayna parlamenter yönetim sistemine geçti. Daha sonra 2010’da dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, geniş yetkiler elde ettiğinden Anayasa Mahkemesi söz konusu reformu iptal etti. Euromeydan olaylarının ardından 2004 değişiklikleri tekrar tesis edildi.

Anayasa Günü
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: