Ukrayna, Anayasa Günü'nü kutluyor!

Haberler
Anife Bilal
28 Haziran 2021, 12:19
Anife Bilal
28 Haziran 2021, 12:19

Ukrayna bağımsızlığının simgesi olan ilk anayasasının kabulünün 25. yıl dönümünü kutluyor. Ukrayna’nın bağımsızlığının simgesi olan ilk anayasanın kabul edilmesinin yıl dönümü her yıl Ukrayna Anayasa Günü olarak kutlanıyor.

Bağımsız Ukrayna’nın ilk Anayasası 28 Haziran 1996 tarihinde Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilmişti. Bu vesile ile her yıl 28 Haziran tarihinde Ukrayna Anayasa Günü kutlanıyor.

ZELENSKIY’DEN KUTLAMA MESAJI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 28 Haziran Anayasa Günü vesilesiyle yayımladığı kutlama mesajında, “Ukrayna Anayasası 25 yaşında! Genç ama olgun ve bilge, demokratik ve insan merkezlidir, çünkü maddelerin üçte biri insan ve vatandaş hak ve özgürlüklerine ayrılmıştır. Anayasa; devletimizin, tarihimizin ve bağımsızlığımızın sembolüdür! Hepimizi içtenlikle bu özel bayramla kutluyorum.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Zelenskıy, Anayasa Günü münasebetiyle, Ukrayna’nın ilk anayasasını kaleme alan lideri Pilip Orlik anıtına çiçek bıraktı.

UKRAYNA ANAYASASININ TARİHİ

Bağımsız Ukrayna’nın ilk Anayasası 28 Haziran 1996 tarihinde Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilmişti. Kabul edilmesinden sonra Ukrayna Anayasası birkaç kez değiştirildi. 2004 yılında Viktor Yuşçenko’nun Cumhurbaşkanlığında Ukrayna’da Anayasa reformu kabul edildi ve Ukrayna parlamenter yönetim sistemine geçti. Daha sonra 2010’da dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, geniş yetkiler elde ettiğinden Anayasa Mahkemesi söz konusu reformu iptal etti. Euromeydan olaylarının ardından 2004 değişiklikleri tekrar tesis edildi.