Ukrayna, AGİT'te iade edilen gemilerin durumunu anlattı

28 Kasım 2019, 15:48

Rusya’nın el koyduğu gemileri kullanılamaz halde iade etmesinin ardından, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Güvenlik İşbirliği Forumunda konuşan İgor Lossovskiy, “Ön incelemeye göre gemilere verilen hasar yaklaşık 55 milyon grivna ( 2,3 milyon dolar).” dedi.

Vİyana’da 27 Kasım 2019’da düzenlenen AGİT Güvenlik İşbirliği Forumunda konuşan Ukrayna’nın Viyana’daki uluslararası kuruluşlar temsilcisi İgor Lossovskiy, “20 Kasım 2019 tarihinde Nikopol ve Berdyansk topçu botları ve Yanı Kapu römorkörü, Oçakov askeri üssüne getirildi. Gemiler üsse getirildikten sonra Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komisyonu, gemilerin teknik durumunu, silahların kullanılabilirliğini, askeri teçhizatın ve diğer malzemelerin varlığını inceledi.” diye belirtti.

ÇOĞU SİLAH YA KAYIP YA DA KULLANILAMAZ HALDE

Ukrayna temsilcisi, inceleme sırasında gemilerdeki çoğu silahın ya kaybolduğunu ya da kullanılamaz hale getirildiği, ayrıca gemilerdeki navigasyon ekipmanının, denizcilerin şahsi silahları ve mühimmatın, iletişim ve gözetim araçlarının, radyasyon, kimyasal ve biyolojik saldırılardan koruma araçlarının, elektromekanik ekipman ve eşyaların kaybolduğunun tespit edildiğini söyledi.

“TUVALET POMPALARI BİLE SÖKÜLDÜ”

Lossovskiy, “Hatta tuvalet pompaları, tuvalet tanklarındaki drenaj sistemleri, kanalizasyon sisteminin bazı elemanları, su ısıtıcıları, pek çok aplik, priz ve lamba sökülmüştür.” diye vurguladı.

Tüm gemilerde yağmalama belirtilerinin mevcut olduğunu belirten Ukraynalı diplomat, “Ekipmana kasıtlı olarak zarar verilmiş veya sökülmüş. Güç sistemleri söküldüğü için gemilere elektrik gücü sağlamak ve kalan silahlar ile ekipmanın durumunun kontrol edilmesi imkansız.” dedi.

GEMİLERE 2,3 MİLYON DOLARLIK HASAR VERİLDİ

İnceleme sırasında Berdyansk ve Yanı Kapu gemilerinin gövdelerinde çok sayıda hasarın tespit edildiğini ifade eden Lossovskiy, gemilerin genel teknik durumlarının göz önüne alındığında amaca uygun olarak kullanılamayacağını belirtirken, “Ön incelemeye göre gemilere verilen hasar yaklaşık 55 milyon grivna ( 2,3 milyon dolar).” diye kaydetti.


AGİT
Rus saldırganlığı
savaş gemileri
Ukrayna
Bunlara da bakın: