Ukrayna: AGİT Rusya'ya baskı uygulamaya devam etmeli

Haberler
Anife Bilal
27 Kasım 2020, 12:16
Anife Bilal
27 Kasım 2020, 12:16

Ukrayna, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatını (AGİT) Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlık konusunu 2021 yılında gündemde tutmaya davet etti. Bununla birlikte Ukrayna, AGİT’ten Kırım ve Donbas kararlarını yerine getirmesini sağlamak için Rusya’ya baskı uygulamasını istedi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konseyi dün Viyana’da toplandı. Toplantıda konuşma yapan Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, AGİT’ten Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlık konusunu gündemde tutmaya ve Rusya’yı Kırım ve Donbas kararlarını yerine getirmeye zorlamaya davet etti. Ukrayna Temsilcisi, 2014 yılından bu yana AGİT’in sayısız beyanname ve kararı kabul ettiğini hatırlatarak Rusya’nın hiçbirini yerine getirmediğini vurguladı.

“RUSYA, AVRUPA GÜVENLİĞİNDE KRİZ YARATTI”

Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı askeri saldırganlık sonucunda meydana gelen Avrupa güvenliğindeki krizin AGİT Parlamenter Asamblesinin odak noktasında kalması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.” dedi.

“AGİT, UKRAYNA’YI 2021 YILININ EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİ HALİNE GETİRMELİ”

Ukraynalı diplomat, AGİT Parlamenter Asamblesinin 2014 yılından itibaren her yıl kabul ettiği sayısız  beyanname ve kararında Rusya’nın işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlallerini, Ukrayna vatandaşlarının Rusya tarafından kaçırılması ve yasa dışı olarak alıkonulmasını, Kırım, Azak Denizi ve Karadeniz’in Rusya tarafından askerileştirilmesini birçok kez kınadığını ve Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü saldırganlığı durdurmaya davet ettiğini hatırlattı. Rusya’nın görmezden gelmeye devam ettiği tüm bu belgelerin, Rus saldırganlığına yanıt vermede birlik ve azmi sürdürme ihtiyacına işaret ettiğini belirten Tsımbalyuk, “AGİT Parlamenter Asamblesini bundan sonra da çabalarında dirençli olmaya devam etmeye ve Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde egemenliğini, siyasi bağımsızlığını, birliğini ve toprak bütünlüğünü sağlayan uluslararası hukuk kurallarına tam saygı göstererek Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafının barışçıl bir şekilde çözülmesini sağlamaya yönelik Asamble tarafından kabul edilen kararların hızlı ve tam uygulanması konusunu 2021 yılında en önemli önceliği haline getirmeye davet ediyoruz.” dedi.