Ukrayna, AGİT’i Rusya’ya uygulanan baskıyı artırmaya davet etti

Haberler
Anife Bilal
18 Haziran 2021, 14:08
Anife Bilal
18 Haziran 2021, 14:08

Kırım İnsan Hakları Grubunun verilerine göre, işgal altındaki Kırım’da yasa dışı olarak alıkonulan 74 Kırımlı hakkında hüküm verildi. Ukrayna, Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılmasını sağlamak için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) Rusya’ya uygulanan baskıyı artırma çağrısında bulundu. 

Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, dün düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşları sorununu gündeme getirdi. Tsımbalyuk, “Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarında siyasi tutsakların zulüm görme konusu 15 Haziran’da Ukrayna Dışişleri Bakanlığında Rusya’nın Ukraynalı Siyasi Mahkumları Serbest Bırakmasına Yönelik Uluslararası Çabaları Koordinasyon Platformu toplantısında tartışıldı. Bu kapsamda üye ülkelerini bir kere daha Rusya’ya uygulanan baskıyı artırmaya ve ilgili sorunu Rusya ile yapılan ikili görüşmelerde gündeme getirmeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“KIRIM’DA İNSANLAR DÜZMECE SUÇLAMALAR ÇERÇEVESİNDE ALIKONULMAYA DEVAM EDİYOR”

Rus işgali altında bulunan Donbas bölgesinde yüzlerce Ukrayna vatandaşının alıkonulmaya devam ettiğini hatırlatan Ukrayna Temsilcisi, “Kırım’da ise yerli sakinler,  güya ‘gizli’ tanıkların ifadelerine dayanan uydurma suçlamalar çerçevesinde sistematik olarak alıkonulmaya devam ediyor. Böylece Rus özel servisleri Rus işgaline çıkan herkesi korkutmak ve susturmak istiyor.” dedi.

SİYASİ NEDENLERLE ALIKONULAN 74 KIRIMLI HAKKINDA HÜKÜM VERİLDİ

Tsımbalyuk, Kırım İnsan Hakları Grubunun verilerine göre, Rus “terör ve aşırıcılıkla mücadele mevzuatı” çerçevesinde toplamda 74 Kırımlı hakkında hüküm verildiğini ayrıca güya casusluk ve sabotaj suçlamalarıyla Kırım’da 17 kişinin yasa dışı olarak alıkonulduğunu anlattı. Bunu dışında Ukrayna Temsilcisi, mayıs ayında Rus ordusunda askerlik yapmak istemeyen 13 Kırımlı hakkında dava açıldığını ve 6 kişi hakkında hüküm verildiğini bildirirken, “Ukrayna topraklarının Rus işgali sona erene kadar, Ukrayna yönetimi işgal altındaki topraklarda yaşamaya devam eden vatandaşlarına destek vermek için elinden geleni yapmaya devam edecektir.” diye vurguladı.