Ukrayna AGİT heyeti: Kırım'da baskılara karşı çıkanların sesini duymamız gerekiyor

18 Ekim 2019, 14:50

Ukrayna heyeti, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısında işgal altındaki Kırım’daki baskıları dile getirdi.

Ukrayna AGİT Daimi Misyonu’nun resmi internet sitesinde, Ukrayna heyetinin, 17 Ekim 2019’da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın toplantısına katıldığı bildirildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam eden saldırganlığı ve Kırım’ın yasa dışı işgali konularında konseyi bilgilendiren heyet, “Rus tarafının sorumluluğu üstlenme ve Minsk anlaşmaları dahilindeki taahhütlerini uygulamaya koyma zamanı geldi.” çağrısı yaptı.

Rusya’nın yasa dışı eylemlerine kayıtsız kalmayarak karşı çıkan AGİT üye ülkelerine teşekkür eden heyet, söylemlerin ötesinde yaptırımlar gibi somut adımlarla da, Rusya’nın saldırgan tavırlarına karşı çıkmak gerektiğini bildirdi.

AGİT’teki Ukrayna heyetinin konuşmasında, Rusya’nın işgalinde bulunan Ukrayna vatandaşlarının durumuna da parmak basıldı. Konuyla ilgili, işgal altındaki bölgelerdeki insan hakları ihlallerinin izlenebilmesi ve objektif bir şekilde rapor edilmesinin hayli önemli olduğunun altı çizildi.

KIRIM’DA AKTİVİSTLERE YÖNELİK ALIKOYMALAR VE BASKINLAR DEVAM EDİYOR

Geçiçi olarak işgal altında bulunan Kırım’da da benzer bir durumun olduğu dikkat çekilerek, Rusya’nın her türlü insan hakları normunu ayaklar altına alarak yarımadada işlediği suçları örtbas etmek için bölgeye bağımsız kuruluşların izleme heyeti göndermesini engellediği vurgulandı.

Ukrayna heyeti, uluslararası kamuoyunun işgal altında bulunan Kırım’daki meselelere değinmesinin, yarımadadaki Ukrayna vatandaşlarına işgalci Rusya tarafından uygulanan baskı ve şiddet eylemlerine karşı caydırıcı bir durum olduğunu kaydetti. Konuyla ilgili, Volodımır Baluh’u örnek veren heyet, evinde Ukrayna bayrağı bulundurduğu için işgalcilerce 3 yıldan fazla bir süre tutuklu kaldığını hatırlatarak, işgale ve baskılara karşı çıkma cesaretini sergileyen Ukrayna vatandaşlarının, seslerinin duyulması gerektiği ifade edildi.

Ukrayna heyeti, buna rağmen Rusya’nın insan hakları ihlallerini sürdürdüğüne dikkat çekerek; 9 Ekim akşamı işgalci güçlerce yasa dışı bir şekilde alıkonulan aktivist Oleg Prihodko ve karısı örnek verdi. İşgal altındaki Kırım’da Ukrain ve Kırım Tatar aktivistlere yönelik, baskı ve alıkoyma eylemlerinin devam ettiği ifade edildi.

Ukrayna heyetinin AGİT’teki konuşmasında Kırım Tatar ve Ukrain aktivistlerin evlerinde uydurma kanıtların bulunması ve sözde suçlamalarla alıkonulmalarının artık, işgal altındaki Kırım’da olağan hale geldiğinin altı çizildi.

Bunlara da bakın: