Ukrayna-AB Zirvesi ortak bildiri: "Kırım'ın yasa dışı işgalini ve askerileştirilmesini kınıyoruz"

Haberler
Anife Bilal
09 Temmuz 2019, 14:22
Anife Bilal
09 Temmuz 2019, 14:22

Ukrayna ve Avrupa Birliği (AB), Kırım’ın yasa dışı Rus işgalini, askerileştirilmesini ve yarımadada kötüleşen insan hakları durumunu kınadı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Konseyi Başkan Jean-Claude Juncker ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy tarafından yayımlanan ortak bildiride, “Bir kere daha Rus silahlı kuvvetleri tarafından 2014 yılından beri devam eden Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğinin açıkça ihlalini kararlılıkla kınadığımızı teyit ettik. Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) yasa dışı işgalini, yarımadanın askerileştirilmesini ayrıca yarımadadaki kötüleşen insan hakları durumunu kınamaya devam ediyoruz.” denildi.

Ukrayna ve AB, Rusya’dan uluslararası mekanizmalara uygun olarak uluslararası örgütlere ve insan hakları örgütlerine Kırım yarımadası dahil olmak üzere Ukrayna yönetimi tarafından kontrol edilmeyen topraklara erişimlerini sağlamaya ve uluslararası insani hukuk kurallarına uymaya davet etti.

Bildiride, “(Rusya’yı) Kırım Tatar aktivistleri dahil olmak üzere Kırım yarımadasında ve Rusya’da yasa dışı olarak tutuklanan ve mahkum edilen insanları derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz. Ayrıca Kerç Boğazı ve Azak Denizindeki durumunun kötüleşmesi ve Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal etmesiyle ilgili derin endişelerimizi bildiriyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya’nın hala BM Deniz Hukuku Mahkemesinin 25 Mayıs 2019 tarihli kararını yerine getirmediği belirtilen açıklamada Rusya’dan Mahkemenin kararına uyması ve esir alınan 24 Ukraynalı denizciyi ve üç gemiyi serbest bırakması talep edildi.