Ukrayna-AB Zirvesi'nden Rusya’ya Malezya uçağı çağrısı

Güncel
Ömer Kaya
09 Temmuz 2019, 16:45
Ömer Kaya
09 Temmuz 2019, 16:45

Avrupa Birliği (AB) kurumları yönetimi ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Rusya’ya çağrıda bulundu. Rusya’yı 298 kişinin hayatını kaybettiği Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesi olayındaki rolünü kabule davet ettiler.

Başkent Kıyiv’de 8 Temmuz 2019 tarihinde, Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in katılımıyla yapılan 21’inci Ukrayna-AB Zirvesi sonrası yayınlanan ortak bildiride, “17 Temmuz’da MH17 uçağının trajik düşünün üzerinden 5 yıl geçecek. Düştüğü iddia edilen uçakta 298 kurban bulunuyordu. Olay hakkındaki soruşturmanın etkili bir şekilde yapılmasının ve bu trajediden sorumlu olan Rusya Federasyonunun sorumluluklarını yerine getirmesinin takipçisi olacağız. Ve bunun için her türlü iş birliğine hazırız.”  ifadelerine yer verildi.

AB ve Ukrayna’nın yayımladığı ortak metinde, Rusya devam eden soruşturmalar konusunda iş birliğine çağrıldı. Ortak bildiride, yargının bağımsızlığı konusunda Rusya’ya olan güvenin sağlanması için de bunun gerekli olduğu vurgulandı.

DÜŞÜRÜLEN MALEZYA UÇAĞINDAN KURTULAN OLMAMIŞTI

Ukrayna’nın doğusunda 17 Temmuz 2014 tarihinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgede, düşürülen MH17 sefer sayılı uçakta bulunan 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı. Ülkede, 2014’te Amsterdam-Kuala Lumpur seferi sırasında Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağın, Rus yapımı BUK füzesiyle vurulduğu bildirilmişti.

İngiltere’deki “Bellingcat” adlı sivil araştırma platformu, Malezya uçağının düşürülmesini inceleyerek uçağı vuran füze sisteminin Rusya’ya ait olduğuna dair kanıtları yayınlamıştı.

Ukrayna, Hollanda, Avusturya, Belçika ve Malezya’dan temsilciler, 20 Eylül’de MH17 uçağı faciasının soruşturulması konusunda iş birliği anlaşması imzalamıştı.

JIT: UÇAK RUS FÜZESİ TARAFINDAN VURULDU

Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), 2014’te Ukrayna’da düşürülen sözkonusu uçağın, Rus ordusuna ait bir füze tarafından vurulduğunu tespit etmişti.

JIT, füzenin Kursk’ta bulunan Rusya Silahlı Kuvvetleri 53. Hava Savunma Tugay Birliğine ait olduğunu da belirtmişti.

Ancak Rusya’dan halen uçağın düşürülmesi konusunda herhangi bir adım atılmadığı öğrenildi.

Uçağın düşürülmesini soruşturan Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), 19 Haziran tarihinde, olaydan sorumlu ilk dört kişinin ismini açıkladı.

Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağı düşürmekle suçlanan dört kişinin isimleri şu şekilde:

-Rusya vatandaşı İgor Girkin;

-Rusya vatandaşı Oleg Pulatov;

-Rusya vatandaşı Sergey Dubinskiy;

-Ukrayna vatandaşı Leonid Harçenko