Ukrayna, 2. Kırım Platformu Zirvesi'ni ağustos ayının sonunda düzenleyecek

Haberler
Anife Bilal
26 Temmuz 2022, 14:32
Anife Bilal
26 Temmuz 2022, 14:32

Ukrayna, 23 Ağustos’ta 2. Kırım Platformu Zirvesi’ni düzenlemeyi planlıyor. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, zirvenin çevrimiçi olarak düzenleneceğini belirtti.

Rusya’nın geniş çaplı işgal saldırısı başlatmasına rağmen Ukrayna, 23 Ağustos’ta İkinci Kırım Platformu Zirvesi düzenleyecek. Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “Ukrayna Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanlığına Kırım Platformu’nu organize etme talimatı verdi. Hazırlıklarını yapıyoruz. Zirve çevrimiçi şekilde düzenlenecek” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu; Ukrayna’nın, Kırım’daki Rus işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.