Ukrain ve Kırım Tatar edebiyatını buluşturan Kırım İnciri kitabı tanıtıldı

Eğitim
Anife Bilal
27 Mayıs 2019, 15:34
Anife Bilal
27 Mayıs 2019, 15:34

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) düzenlenen 11. Uluslararası Kitap Fuarı çerçevesinde “Kırım İnciri” kitabı tanıtıldı.

“Kırım İnciri” kitabında 2018 yılında düzenlenen ilk Kırım İnciri edebiyat yarışmasının katılımcılarının en iyi eserleri toplandı. Kitapta bir araya getirilen Ukrain ve Kırım Tatar dillerine tercüme edilen şiir ve hikayelerin tarzları birbirinden farklı, ancak onları Kırım konusu birleştiriyor.

Kitabın tanıtım etkinliğine Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kanada’nın Ukrayna Büyükelçisi Roman Waschuk, Kırım Evi Program Direktörü Alim Aliyev, yayıncı Maryana Savka, yazarlar Anastasiya Levkova ve Yekaterina Kalitko katıldılar.

Alim Aliyev yaptığı açıklamada, “Bu, Kırım Tatarları ile Ukrainler arasında entelektüel bir diyalog. Birbirimizi sanat ve edebiyat aracılığıyla tanıyoruz. Bu klasik değil, modern eserlerinden oluşan Kırım’a dair ilk antoloji.” diye kaydetti.

Kiev’de 1-2 Aralık 2018 tarihlerinde “Kırım İnciri Ukrayna-Kırım Tatar Edebiyat Festivali” çerçevesinde ilk “Kırım İnciri” edebiyat yarışması düzenlenmişti.