Ukrain insan hakları savunucusu Belitser'e Kırım madalyası

Haberler
_QHA Ankara
30 Temmuz 2019, 13:16
_QHA Ankara
30 Temmuz 2019, 13:16

Pilip Orlik Demokrasi Enstitüsü uzmanı ve Kırım’ın statüsü ile ilgili yasayı hazırlayan çalışma grubu üyesi Natalya Belitser’e “Kırım Madalyası” takdim edildi.

“BU MADALYAYI ALDIĞIM İÇİN MUTLUYUM”

Kıyiv Kırım Tatar Cemiyeti tarafından “Kırım’a yaptığı hizmetlerden dolayı” bu ödüle layık görülen Natalya Belitser’e, Nariman Ustayev tarafından madalya ve takdirname sunuldu.

Ustayev, Belitser’in “Kırım Tatar halkına milli otonomi (özerklik) verilmesi için verdiği mücadele ile tanındığını” ifade etti.

Ukrayna’nın saygın insan hakları savunucuları arasında bulunan Natalya Belitser, “Bu madalyayı aldığım için mutluyum.” dedi.

KIRIM TATARLARINA YERLİ HALK STATÜSÜ VERİLMESİ

Belitser, “Kırım Tatarlarına yerli halk statüsünün verilmesi ile ilgili yasa tasarısının hazırlanma sürecini gecikmiş” olduğunu dile getirerek, “Anayasada, Ukrayna’da yerli halkların var olduğunu kabul eden üç madde bulunuyor. Ancak, bu halkların isimleri belirtilmiyor. Söz konusu yasaların kabul edilmesi gerekli. Ukrayna Parlamentosunun 20 Mart 2014 tarihli kararnamesi Kırım Tatarlarını yerli halk, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kurultayını ise temsil ve yürütme organları olarak kabul ediliyorlar” ifadelerini kullandı.