Üçlü Temas Grubu Donbas’taki durumu görüşmek için acil toplandı: Rusya yüzünden anlaşmaya varılamadı

Güvenlik
Anife Bilal
08 Nisan 2021, 10:24
Anife Bilal
08 Nisan 2021, 10:24

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu, Donbas’taki askeri gerilimin artmasını görüşmek için acil bir şekilde toplandı. Taraflar, toplantıda ateşkesin yeniden sağlanması gerektiğini teyit etti. Ancak Rusya’nın tutumu dolayısıyla yazılı bir belge imzalanmadı.

Üçlü Temas Grubu Ukrayna heyeti, dün çevrim içi olarak düzenlenen toplantıdan sonra açıklama yaptı. Açıklamada, Ukrayna’nın talebiyle düzenlenen acil toplantıda, 22 Temmuz 2020’den beri Donbas’ta yürürlükte olan kapsamlı ateşkesin yeniden sağlanması gerektiği konusunun ele alındığı aktarıldı. Fakat Rusya’nın sergilediği tutum dolayısıyla toplantının bir sonuç alınmadan sona erdiği belirtildi.

“TARAFLAR, ATEŞKESİN DEVAM ETMESİ GEREKTİĞİNİ TEYİT ETTİ”

Ukrayna heyetinin yaptığı açıklamada, “Taraflar, ateşkes ve 22 Temmuz 2020 tarihinde varılan anlaşmaların devam ettirilmesi gerektiğini ve onlara uymaya hazır olduklarını teyit etti.” ifadeleri kaydedildi.

Öte yandan, sonuç belgesinin Rusya’nın sergilediği tutum dolayısıyla imzalanmadığı öğrenildi. Açıklamada, “AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Yaşar Halit Çevik tarafından teklif edilen ve Ukrayna tarafından desteklenen ortak açıklama kabul edilmedi… Rus tarafı, nihai ortak açıklama metnine, bizim görüşümüze göre onu daha uygun bir ışıkla gösterme amacı taşıyan düzeltmeleri eklemeyi talep etti. Bizim tutumumuz; bir kere daha kapsamlı ateşkes anlaşmasına tam olarak uyduğumuzu bir kere daha teyit ediyoruz ve temas hattındaki şiddet seviyesini gerçekten düşürmek için istişarelere devam ediyoruz.” denildi.

Üçlü Temas Grubunun bir sonraki toplantısının 14 Nisan 2021 tarihinde düzenlenmesi planlanılıyor.

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü Temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.

2012 YILINDA DONBAS’TA 24 UKRAYNALI ASKER HAYATINI KAYBETTİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 6 Nisan tarihinde, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptığı telefon görüşmesinde, kapsamlı ateşkes rejiminin yürürlüğe girdiği 27 Temmuz 2020 tarihinden bu yana Donbas’ta 28 askerin hayatını kaybettiğini bildirmişti. Zelenskıy, ölen 28 askerden 24’dünün bu yılın içinde hayatını kaybettiğini belirtti.